UWAGA!

Na dużym ekranie tajemnice Gęsiej Góry

 Na dużym ekranie tajemnice Gęsiej Góry
fot. nadesłana

W najbliższy wtorek, 1 marca w kinie Światowid odbędzie się kolejny seans z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Bohaterem wieczoru będzie Gęsia Góra.

Są w Elblągu miejsca magiczne i takim magicznym miejscem dla wielu elblążan jest Gęsia Góra. Rozciąga się z niej zachwycający widok na miasto i okolice. Gęsia Góra ma też swoje tajemnice i legendy. Jedna z nich mówi o tunelu, który łączy kamienny krąg ze schronami na wądołach przy ul. Sadowej. Czemu miał służyć i czy naprawdę istnieje?
       Gęsia Góra przez współczesnych elblążan popularnie nazywana jest „pomnikiem”, bo gdy tu po wojnie przybyli, na górze stał tajemniczy pomnik. Szybko polubili to miejsce, nie tylko ze względu na jego magię. Latem było celem romantycznych wypraw, a zimą – miejscem uprawniania sportów. Ale nie dbano o teren – przez lata zarastał krzakami i śmieciami. Aż wreszcie społeczeństwo upomniało się o przywrócenie góry elblążanom. Z budżetu obywatelskiego miasto uporządkowało plac i zbudowało wiaty. Podczas prac znaleziono stare dokumenty. I co dalej?
      
       – Zapraszamy do kina Światowid. Historia ta zostanie opowiedziana od początku do końca, a dzięki starym kronikom filmowym, na dużym ekranie zobaczymy wydarzenia, które przed 80 laty były jej początkiem – zapowiada Juliusz Marek, dyrektor Telewizji Elbląskiej.
      
       Seans „Tajemnice Gęsiej Góry” rozpocznie się we wtorek, 1 marca o godz. 18 w dużej sali kina Światowid. Wstęp wolny.
      

      
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska.
       Patronat medialny Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Przydałaby się inna kronika elbląska, na przykład, zawierająca nazwiska osób, które pozwoliły na dewastację Gęsiej Góry, które podpisały się pod decyzją rozbiórki dawnych cmentarzy, w którym zakładzie rozbijano nagrobki zamieniając je na kostkę chodnikową, jak się nazywał pan, który zaproponował metalowy obelisk upamiętniający "uporządkowanie w czynie partyjnym" cmentarza przy Dąbka/ obecnie rynek/. To byłby dopiero bestseller.
  • Właściciele tych dawnych cmentarzy zamordowali mi Dziadka, stało się to 22 grudnia 1944r. w obozie koncentracyjnym Gross Rosen. Nigdy Go nie poznałam i nigdy nie został pochowany. Dopiero niedawno poznaliśmy datę Jego śmierci. .. Kilka, a nawet kilkanaście lat po wojnie nienawiść do tych, którzy nas mordowali była ogromna. Dziwisz się???
  • Tak, dziwię się. Na tych cmentarzach przeważnie były nagrobki sprzed pierwszej wojny światowej. Mój ojciec miał pięciocyfrowy numer obozowy w Auschwitz i co? Czy mam dalej żyć nienawiścią? Mieszkam w poniemieckim domu, czy z nienawiści mam go rozwalić jak groby na cmentarzu?
  • 27321, 27322