UWAGA!

Na dużym ekranie tramwaje

2015-11-24
Aktualizowany 2015-11-30 11:57
 
Tramwaj na Starym Rynku,
Tramwaj na Starym Rynku, fot. nadesłana

Najbliższe spotkanie z Elblągiem na dużym ekranie już we wtorek, 1 grudnia, a tematem będzie 120 lat tramwaju w Elblągu. Podczas seansu nie zabraknie gości i konkursów. Wstęp wolny.

Kolejne w tym sezonie spotkanie z cyklu Elbląg na dużym ekranie i kolejne nawiązanie do elbląskiego jubileuszu. 120 lat temu, 22 listopada 1895 roku na ulice Elbląga wyjechał pierwszy tramwaj. Filmu z tej uroczystości nie mogło być. Pytamy więc Juliusz Marka, co zobaczymy na kinowym ekranie?
       - Rzeczywiście, kino właśnie się rodziło - miesiąc po uruchomieniu tramwaju w Elblągu, 28 grudnia 1895 roku bracia Lumiere zorganizowali w Paryżu pierwszy w historii seans filmowy. Zatem filmowców w Elblągu być nie mogło. Ale są dokumenty i jest sporo fotografii z pierwszych lat funkcjonowania komunikacji tramwajowej. A kino jest magią, nawet kino dokumentalne. Z tych dokumentów, fotografii i filmów z lat późniejszych można też stworzyć opowieść. I taki film o dawnym Elblągu i jego tramwajach na tę okazję powstał.
       Gościem seansu będzie Tomasz Gliniecki, autor jubileuszowego albumu „Tramwaje w Elblągu – 120 lat na torach”. Dziennikarz, historyk, wielki miłośnik Elbląga opowie o początkach komunikacji tramwajowej. Opowieść ilustrowana będzie archiwalnymi fotografiami. Seans dopełnią już powojenne kroniki i fragmenty filmów z elbląskimi tramwajami w roli głównej.
       Jak zawsze, będą też konkursy dla widzów i nagrody. Tym razem wygrać będzie można wydane przez Urząd Miejski w Elblągu albumy autorstwa Tomasza Glinieckiego „Tramwaje w Elblągu – 120 lat na torach” oraz jubileuszowe kalendarze Tramwajów Elbląskich.
      
       Seans „120 lat tramwaju w Elblągu” rozpocznie się we wtorek, 1 grudnia o godz. 18 w kinie Światowid.
Wstęp wolny.
      
       Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Telewizja Elbląska, a patronami medialnymi Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz Portal Kulturalny Warmii Mazur eŚwiatowid.pl.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)