UWAGA!

"Nadejdą lepsze czasy" w kinie Światowid

 
materiały prasowe dystrybutora
materiały prasowe dystrybutora

Dokument nominowanej do Oscara Hanny Polak jest bezprecedensowym zjawiskiem z pogranicza kina i społecznego aktywizmu. Reżyserka poświęciła 14 lat na filmowanie moskiewskiego wysypiska śmieci, znajdującego się 20 kilometrów od Kremla. Często narażała własne bezpieczeństwo oraz igrała z rosyjskim prawem, ale tematem tego filmu jest walka o godność i przetrwanie. Kino Światowid zaprasza od 11 do 23 grudnia na dokument „Nadejdą lepsze czasy”.

Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Mieszkańcy w śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia.
       Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. W trakcie kręcenia filmu Jula zmieniła się z dziewczynki w kobietę. Nie przestała jednak marzyć. Jest dumna, nie ma zamiaru się poddać i za wszelką cenę stara się wyrwać z piekła, jakim jest dla niej wysypisko śmieci. Chce zacząć żyć inaczej i marzy o własnym małym mieszkaniu. Czy uda jej się zmienić swoje życie?
       Film ma epicki wymiar, a przenikliwość spojrzenia Polak podszyta jest mądrością i dojrzałością eschatologicznej perspektywy. Janusz Wróblewski, polityka.pl
      
       Reżyseria: Hanna Polak
       Scenariusz: Hanna Polak
       Czas trwania: 110 minut
       Produkcja: Polska, Dania
       materiały: dystrybutor filmu
      
       Cena biletu: 16 złotych (normalny), 14 złotych (ulgowy), 11 złotych (w poniedziałki). Rezerwacja i zakup biletów on-line
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)