UWAGA!

Nowy (trój)wymiar kina Światowid

 Elbląg, Nowy (trój)wymiar kina Światowid
fot. AD

Kino Światowid chce być i tradycyjne i nowoczesne. Z jednej strony chce prezentować ambitne filmy zarejestrowane na taśmach 35 mm, z drugiej zaś światowe superprodukcje w 3D, transmisje „na żywo” oper, koncertów oraz wydarzeń sportowych. W planach jest budowa kolejnej sali kinowej – 5D, by poczuć filmy i to dosłownie.

Zaczęło się 7 lat temu…
       - Już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć nowoczesną infrastrukturę 3D – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid. – Konsekwentnie dążyliśmy do realizacji tych planów. Mamy dziś plater – to duża szpula z nawiniętymi filmami – wyjaśnia. – Mamy e-cinema, projekt , który zapewnia nam łącze satelitarne. Ta technologia to nie tylko film, ale również transmisje „na żywo” oper, koncertów, wydarzeń sportowych. Jesteśmy piątym ośrodkiem w Polsce, który ma taką możliwość. Zmieniliśmy dźwięk, infrastrukturę – dodaje dyrektor Czyżyk. – Ostatnim zadaniem był zakup serwera z rzutnikiem. Dzięki temu już od najbliższego piątku zaczniemy pokazywać filmy 3D.
       Dyrektor CSE Światowid zapowiada również kolejną inwestycję kinową. Otóż w planowanej rozbudowie obiektu, który centrum dzieli z teatrem, znajdzie się dodatkowa sala na projekcje 5D. Będzie więc można poczuć filmy i to dosłownie. Widzowie mają bowiem wrażenie wiatru we włosach i spadających kropli deszczu, czują filmy różnymi zmysłami.
       - Architekci już pracują nad zaprojektowaniem takiej sali – mówi Antoni Czyżyk. – Idziemy va banque, idziemy do przodu. Kino będzie funkcjonowało 7 dni w tygodniu, zwiększy się też zatrudnienie.
       O propozycjach filmowych na najbliższe tygodnie mówi Natalia Klonowska, kierownik kina Światowid:
       - 17 września pokażemy premierowo film „Jestem twój” [wstrząsający thriller psychologiczny Mariusza Grzegorzka na motywach dramatu Judith Thompson – red.] – Natomiast w październiku na nasze ekrany wejdzie „Huśtawka” [elektryzująca i nasycona erotyzmem historia trójkąta – piękna żona, wiarołomny mąż i ta „trzecia” – red.] oraz premierowo „Trzydzieści trzy sny” [filmowy pomysł z Elblągiem w tle – red.] – zapowiada. – Starannie wyselekcjonowaliśmy repertuar. Pytaliśmy również widzów o to, co chcą oglądać w naszym kinie. W plebiscycie zwyciężył film „The Doors”, który również zostanie zaprezentowany w październiku.
       Nowością będą projekcje filmów w technologii 3D. Już od piątku (10 września) będzie można oglądać (ze specjalnymi okularami na nosie) „Jak ukraść księżyc”, zaś od 24 września roztańczony „Street Dance”.
       Wracają też transmisje „na żywo” bajecznych scenograficznie i wspaniałych muzycznie oper z nowojorskiej Met (Metropolitan Opera).
       - Z tego jesteśmy bardzo dumni – cieszy się Natalia Klonowska. – Jesteśmy jedynym kinem na północy Polski, które ma możliwość urządzenia takiego pokazu. Opera ‘na żywo” rusza 9 października. W nowym sezonie zaprezentowanych zostanie 12 przedstawień.
       Kino Światowid dba również o edukację filmową widzów. Tę rozpoczyna od najmłodszych.
       - W ubiegłym roku z takiej oferty skorzystało ponad 1500 dzieci i młodzieży – mówi Natalia Klonowska. – To dużo. 20 września rozpoczynamy po raz trzeci program „Nowe horyzonty edukacji filmowej”.
       Swój rozkwit przeżywa też Dyskusyjny Klub Filmowy. Jak twierdzi Natalia Klonowska, przyszedł czas, by jego uczestnicy przenieśli się z sali kameralnej do dużej sali kinowej. W mniejszej już brakuje miejsc.
       Tak więc Światowid idzie pewnym krokiem w nowoczesność, pozostając również wiernym tradycji.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • DLACZEGO nie mogę w Elblągu zobaczyć Shreka bez 3D, bolą mnie oczy, męczę się. NIGDY nie pójdę już na film 3D. Jakaś obsesja z tym 3D. KASZANA 3D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anty3deowiec(2010-09-08)
 • popieram przedmówcę.
 • Światowid musi być bardziej konkurencyjny. Jak powstało multikino to im połowę klientów odebrało. Dlatego muszą cos nowego wprowadzac. A na 5D pojde nawet za 40 za bilet :)
 • Sala do projekcji 5D to rewelacyjny pomysł. Pomimo że od kiedy wybudowali Multikino, przestałem chodzić do Światowida i stałem się stałym klientem Multikina. To na projekcje 5D chętnie skuszę się przyjść do Światowida.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Multikinomaniak(2010-09-08)
 • 40 zł - dniówka w tym mieście to 50 zł - powodzenia przedmówco. .. ale ogólnie to na 5D na pewno będę chciał pójść, niech kino idzie w tym kierunku, to wasza szansa. Wiele osób już mocno przyzwyczaiło się do multikina, światowidowi nic nie brakuje poza reklamą i zmianą kilku drobnych a jednocześnie ważnych rzeczy. Możecie walnąć plazmę za szybą na której ludzie przechodzący obok kina widzieć będą zachęcające ich reklamy. Wypadałoby delikatnie zmienić kasę na bardziej "ciepłą", tak samo jak zejście do sal kinowych. .. Półmrok na dole w przedsionku sprawia wrażenie chłodu, zimna. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tojatylkojainiktwiecej(2010-09-09)
 • Ciekawski www.iplex.pl Kino w internecie ,nie wychodząc z domu .Za darmo obejżysz film nie tylko Ty ale i grono Twoich przyjaciół ,rodzina .To jest to !Maja duzy wybór filmów .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-09)
 • Takich stron jest kilkaset choć by seans24.pl Ale oglądanie w domu to nie to samo co oglądanie w kinie na wielkim ekranie. No chyba że się ma projektor lub wielki panoramiczny ekran i dobre nagłośnienie przestrzenne. No ale kino domowe nie zastąpi Ci kinowej sali do projekcji 5D.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do: Ciekawskiego(2010-09-09)
 • 5D hurra!!! :)
 • anty3deowiec nie możesz mieć pretensji że nie widzisz w 3D. To nie jest ani Twoja wina ani wina producentów. Niektórzy po prostu nie widzą w 3D przy pomocy niektórych technik projekcji. .. Może spróbuj zamiast w technice polaryzacji obejrzeć film w okularach z aktywną migawką? (RTV EURO AGD wystawiło taki TV i okulary)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pentaxxx(2010-09-10)
 • Uwielbiam Światowid za dobre, ambitne kino i za chociażby repliki. Multikinomaniacy błagam nie wracajcie do Światowida kiedy pojawi się 5D, chyba że oduczycie się jeść popcorn i chłeptać colę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzychu77(2010-09-10)
 • Myślę, jak Krzychu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kropla(2010-09-14)
 • niestety nie lubię kina swiatowid - bałagan i niepunktualnośc wyróznia obsugę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marBino(2010-09-15)
Reklama