UWAGA!

O Żuławach na dużym ekranie

 
Nowakowo, zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca,
Nowakowo, zdjęcie z konkursu Fotka miesiąca, fot. Grzegorz

„Żuławy – kraj na wodzie” to tytuł kolejnego spotkania z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. 5 stycznia o godz. 18, w Kinie „Światowid” nie zabraknie także niespodzianek dla widzów. Tego dnia z mini koncertem kolęd wystąpią dzieci z sekcji wokalnej „Światowida”. Wstęp jest wolny.

Jak wyglądało życie w żuławskim PGR w latach 60.? Jakie skutki przyniosła powódź na Wyspie Nowakowskiej w 1983 roku? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi widzowie poznają 5 stycznia podczas spotkania w ramach „Elbląga na dużym ekranie”.
       „Jeżeli Wenecja jest miastem na wodzie - to można by tu o Żuławach powiedzieć, że Żuławy są krajem na wodzie...” - pisał tak ze swej podróży do Gdańska Wincenty Pol w 1842 r. Żuławy zawsze zachwycały swą odmiennością krajobrazu, mądrością i pracowitością ludzi tu mieszkających. Dziś są dla nas żywą księgą historii, która wciąż skrywa wiele zagadek.
       - Na dużym ekranie pokazane zostaną filmy i kroniki sprzed 30, 40 i 50 lat, gdy Żuławy były zapomniane, zaniedbane i na swój sposób „wołały” o ratunek. Zachowane w archiwach filmy pokazują też żuławskie zabytki: zwodzone mosty, śluzy i domy podcieniowe – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, gospodarz spotkania.
       Spotkanie odbędzie się dzień przed świętem Trzech Króli.
       - W dawnej obyczajowości był to „wieczór szczodry” – obdarowywano się nawzajem drobnymi prezentami. My także będziemy mieli niespodzianki i prezenty dla naszych widzów – dodaje Juliusz Marek.
      
       Seans „Żuławy – kraj na wodzie” rozpocznie się w poniedziałek, 5 stycznia o godz. 18 w dużej sali Kina "Światowid". Filmy zapowiadać będzie Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.
       Kolejne spotkanie pt. „Szpital nie tylko wojewódzki” odbędzie się 2 lutego.
      
Patronat nad spotkaniami filmowymi objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...