UWAGA!

Obława Augustowska. Przegląd filmów w Światowidzie

Obława Augustowska. Przegląd filmów w Światowidzie

W związku z 70. rocznicą Obławy Augustowskiej Instytut Pamięci Narodowej organizuje przegląd filmowy poświęcony tej okrutnej zbrodni. Na bezpłatną projekcję, w niedzielę 19 lipca, zapraszają Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

- Historia Obławy Augustowskiej wciąż nie przebiła się do powszechnej świadomości. Jej ofiarom winniśmy pamięć. Mam nadzieję, że tegoroczny przegląd filmowy „Obława Augustowska. Lipiec 1945” będzie kolejnym krokiem do przywrócenia pamięci o tym wydarzeniu – mówi dr Andrzej Zawistowski, Dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
       W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną dwa filmy. Pierwszy z nich, zrealizowany przez Jacka Petryckiego w 1988 r. to film z tzw. podziemia, okresu kiedy o zbrodni nie wolno było jeszcze głośno mówić. Wyprodukowany 27 lat później film autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej dotyczy genezy zbrodni oraz toczącego się śledztwa w jej sprawie.
       Przegląd filmowy „Obława Augustowska. Lipiec 1945” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 lipca, od godz. 16 na Scenie na Piętrze w CSE „Światowid”. Wstęp jest wolny.
      
       A może tego nie wolno mówić…
– reż. Jacek Petrycki, Polska/Wlk. Brytania 1988 r. To nakręcony w drugim obiegu w latach 80. film opowiadający o mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów w 1945 r. w czasie tzw. Obławy Augustowskiej. Początkowo pokazywany był legalnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce krążył w obiegu podziemnym.
      
       Obława
– reż. Beata Hyży-Czołpińska, Polska 2015 r. Film pokazuje dramat obławy augustowskiej przez pryzmat losów osieroconych rodzin, a także ilustruje działania prowadzone w celu wyjaśnienia losów zaginionych.
      
      
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)