UWAGA!

„Państwo, które czuwa…”

Uczestnicy kolejnego spotkania z polskim kryminałem i filmem szpiegowskim w ramach DKF, zatytułowanego „Państwo, które czuwa”, zobaczą film z 1974 roku „Orzeł i reszka”. W projekcji, która odbędzie się 12 marca, udział weźmie historyk z IPN Gdańsk.

Lekcja historii z kryminałem i filmem szpiegowskim adresowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i studentów.
     12 marca odbędzie się drugie spotkanie z polskim filmem kryminalnym i szpiegowskim, który zainspiruje młodzież do refleksji na temat historii PRL-u. W projekcji tradycyjnie udział weźmie przedstawiciel Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, który zapozna widzów z kulisami powstania filmu oraz omówi tło historyczne filmowej fabuły. Tym razem zaprezentowany zostanie obraz z 1974 r. w reżyserii Ryszarda Filipskiego pt. „Orzeł i reszka”.
     Film opowiada historię Marcina Nowaka, więźnia politycznego, który zostaje agentem wywiadu. W sensacyjną akcję wpleciono wiele informacji o mechanizmach i programie działania zachodnich ośrodków dywersyjnych.
     - W książce, a potem w scenariuszu Jerzego Bronisławskiego - mówi reżyser - zainteresowały mnie nie tylko sensacyjne elementy akcji. Podejmując realizację filmu, myślałem o sprawach znacznie poważniejszych - o dramacie człowieka uwikłanego w historię, o jego niepokojach moralnych, a także - może nawet przede wszystkim - o politycznych implikacjach jego działań.
     Cykl DKF „Państwo, które czuwa…” organizowany jest przez CKiWM Światowid oraz Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Edukacyjne spotkania z filmem szpiegowskim i kryminalnym adresowane są do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich oraz studentów. Uczestnictwo klas w przeglądzie należy zgłaszać pod numerem tel. 055 611 20 83 do 7 marca.
     
     Program cyklu „Państwo, które czuwa…”
     12 marca, godz. 12 - „Orzeł i reszka”. reż. Ryszard Filipski, 1974.
     2 kwietnia - „Ostatni kurs”, reż. Jan Batory. Czarno-biały. 90 min. 1963. Obsada: Barbara Rylska, Stanisław Mikulski, Wieńczysław Gliński, Emil Karewicz.
     23 kwietnia - „Bicz boży”, reż. Maria Kaniewska. Czarno-biały. 81 min. 1966. Obsada: Pola Raksa, Stanisław Mikulski.
     7 maja - „Brylanty pani Zuzy”, reż. Paweł Komorowski. Barwny. 77 min. 1971. Obsada: Ryszard Filipski, Edmund Fetting.
     27 maja - „Przepraszam, czy tu biją?”, reż. Marek Piwowski. Barwny. 82 min. 1976.
     11 czerwca - „Zamknąć za sobą drzwi”, reż. Krzysztof Szmagier. Barwny. 85 min. 1987.
     
     Cena biletu: 5 zł (istnieje również możliwość zakupu karnetu na 7 projekcji - 30 zł). Trzy klasy, które jako pierwsze zgłoszą swoje uczestnictwo w marcowym DKF, otrzymają bezpłatne zaproszenie na kolejne spotkanie (2 kwietnia) w ramach cyklu „Państwo, które czuwa…”.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama