UWAGA!

Papusza w Światowidzie

 materiały prasowe dystrybutora
materiały prasowe dystrybutora

"Papusza" to oparta na faktach historia Bronisławy Wajs - pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze.  Kino „Światowid” zaprasza na film małżeństwa reżyserów Jonanny i Krzysztofa Krauze od piątku, 15 listopada.

Historia Papuszy to autorski film historyczny i pierwszy polski film w języku romskim. Twórcy do jego realizacji przygotowywali się ponad 5 lat.
       Akcja filmu rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji.
       "Papusza" to historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy kolejnego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.
       Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. w Ornecie, a piosenkę promującą film, po romsku śpiewa Kayah.
      
       Nasz film to oparta na faktach opowieść o tym, jak losy dwóch wielkich poetów splotły się w dramatyczną opowieść o odwadze tworzenia i jej cenie. O cierpieniu, samotności i poświęceniu. O niespełnionej miłości, ale i o chwilach szczęścia. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze
       „Papusza” jest dziełem niezwykłym, które wdziera się w podświadomość, wciąga bez reszty, nie pozwala na wystawianie łatwych cenzurek”. Barbara Hollender, Rzeczpospolita
       Papusza to zanurzona w rzeczywistości, historia wybitnej romskiej poetki, która dzięki wielkiej wrażliwości i perfekcyjnemu opanowaniu sztuki opowiadania przez reżyserów, staje się przejmującą przypowieścią o polskim losie. Czarno-biały film małżeństwa Krauze krzyczy tysiącem kolorów. Łukasz Maciejewski
      
       Film „Papusza” w kinie „Światowid” od 15 do 28 listopada. Cena biletu: 12 i 14 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie.
       Reżyseria: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
       Scenariusz: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
       Obsada: Jowita Budnik (Papusza), Antoni Pawlicki (Jerzy Ficowski), Zbigniew Waleryś (Dionizy Wajs), Andrzej Walden (Julian Tuwim)
       Czas trwania: 131 min
       Gatunek: Biograficzny
       Produkcja: Polska
       Opis filmu: Dystrybutor
      
Magdalena Grzegorzewska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...