UWAGA!

Po raz pierwszy w polskich kinach

 Elbląg, Po raz pierwszy w polskich kinach

Filmy Vláčila to kino wyjątkowe - artystyczne i zarazem nowatorskie, które przyciąga niezwykłą atmosferą mroku i tajemnicy. Od 22 do 24 maja w kinie Światowid będzie można zobaczyć siedem filmów czeskiego reżysera Františka Vláčila, które nigdy nie były pokazywane w polskich kinach.

„Vláčil - Nieznany Mistrz Wyobraźni” – pod taką nazwą odbywa się objazdowa retrospektywa twórczości Františka Vláčila. Jego filmy na przełomie kwietnia i maja wyświetlane są w sześciu kinach studyjnych w kilku polskich miastach.
       Podczas trwającego trzy dni przeglądu, widzowie będą mieli okazję zobaczyć siedem tytułów Vláčila: „Szklane obłoki”, „Diabelska przepaść”, „Dolina pszczół”, „Pastuszek z doliny”, „Adelheid”, „Cienie gorącego lata” oraz „Małgorzata, córka Łazarza”. Wszystkie te propozycje prezentowane będą w oryginale, po czesku. Nie będzie więc ani dubbingu, ani polskich napisów. Ale bez obawy, tłumaczenie się pojawi.
       – Filmy Vláčila, które do nas dotrą są unikalne i nie posiadają polskich kopii, dlatego na wszystkich projekcjach obecny będzie lektor, czytający listę dialogową w języku polskim – mówi Natalia Klonowska, kierownik kina Światowid.
       W swoich filmach reżyser sięga po trudne tematy posłuszeństwa, dogmatyzmu, zderzenia kultur czy ortodoksji. Vláčil, wykorzystując narrację, dźwięk i obraz, w mistrzowski sposób oddaje piękno, szaleństwo i smutek człowieczeństwa.
      
       Program projekcji:
      
       wtorek, 22 maja, godz. 18
       Szklane obłoki (20 min.)
       Film przywołuje obraz małego chłopca zafascynowanego niebem. Podczas nieobecności ojca, pilota odrzutowca, chłopak zostaje sam ze swoim niepełnosprawnym dziadkiem i w otoczeniu pustych szklarni bawi się latawcem. Vláčil wykorzystując abstrakcyjne obrazy opowiada historię chłopca, starszego mężczyzny i ich wspólnej miłości do latania.
      
       Diabelska przepaść (87 min.)
       Akcja filmu toczy się w drugiej połowie XVI wieku. Głównymi bohaterami są regent dbający jedynie o swoją wyższość nad okolicznym chłopstwem, nieco zirytowany koncepcją wolnego człowieka młynarz, podejrzewany o zmowę z diabłem oraz ksiądz wysłany przez Inkwizycję, który ma za zadanie zbadać, czy młynarz dopuścił się diabolicznych kontaktów. Opowieść o okrutnym świecie, w którym upadają religijne autorytety.
      
       wtorek, 22 maja, godz. 20
       Dolina pszczół (97 min.)
       Film w duchu "Markety Lazarovej". Wokół opozycji między chrześcijaństwem i pogaństwem, rozgrywa się opowieść o młodym Czechu, który trafia do zakonu krzyżackiego. Tam Ondřej zaprzyjaźnia się z fanatycznym ascetą Arminem von Heide. Po latach, już jako dojrzały mężczyzna, jest świadkiem ucieczki jednego z rycerzy: determinacja zbiega budzi w nim pragnienie wolności. Przy nadarzającej się okazji ucieka i wraca do domu, gdzie żyje jego owdowiała macocha - niemal jego rówieśnica. Niegdyś wygnany z domu za jej obrazę, teraz zakochuje się w niej ze wzajemnością. Gdy decydują się na ślub, do zamku wkracza Armin...
      
       środa, 23 maja, godz. 18
       Pastuszek z doliny (80 min.)
       Mroczny obraz nakręcony na podstawie powieści Ladislava Fuksa. W 1947 w Beskidach wciąż widoczne są ślady wojny. Dziesięcioletni chłopiec pasie krowy na łące nieopodal zniszczonego niemieckiego czołgu. Wychowuje się bez ojca, a jego matka pracuje u rolnika. Towarzyszem małego pastuszka jest dziadek. Chłopiec nie chodzi do szkoły, a jego jedyne zajęcie to wypasanie bydła. Pewnego wieczoru spotyka w lesie dwie tajemnicze postacie, które bierze za króla goblinów i jego skrybę z opowieści dziadka. W rzeczywistości są to bandyta i burmistrz, którzy omawiają podział i zrabowanie wsi…
      
       środa, 23 maja, godz. 20
       Adelheid (99 min.)
       Po zakończeniu II wojny światowej, w Czeskie Sudety powraca Viktor, walczący podczas wojny w armii czechosłowackiej na Zachodzie. Viktor angażuje się w odbudowę zniszczonej ojczyzny. Po pewnym czasie poznaje młodą dziewczynę o imieniu Adelheid i zakochuje się w niej. Niestety jego ukochana okazuje się córką hitlerowskiego zbrodniarza wojennego i musi wraz z innymi Niemcami sudeckimi opuścić swoją dawną ojczyznę... Miłość Viktora i Adelheid skazana jest na niepowodzenie.
      
       czwartek, 24 maja, godz. 18
       Cienie gorącego lata (99 min.)
       Akcja filmu toczy się w roku 1947 w słowackiej części Bieszczad. W chacie Ondřeja Barana, mieszkającego z żoną Terezą i dwojgiem dzieci, zatrzymują się niedobitki oddziału banderowców, próbujących przedostać się wraz z rannym dowódcą do Austrii. Ponieważ niezbędna jest pomoc medyczna, nieproszeni goście zmuszają gospodarza do uprowadzenia lekarza. Bohater jest zmuszony podjąć trudną decyzję, za którą będzie musiał zapłacić wysoką cenę...
      
       czwartek, 24 maja, godz. 20
       Małgorzata, córka Łazarza (162 min.)
       Opus magnum reżysera na podstawie powieści Vladislava Vančury, ukazujące konflikt między wymierającym kultem pogańskim, a rozwijającym się chrześcijaństwem. XIII wiek, Czechy. Mikołaj i jego brat Adam z rozkazu ojca-tyrana Kozlika napadają na podróżnych. Pewnego dnia biorą jako zakładnika młodego germańskiego mężczyznę, którego ojciec ucieka i zawiadamia króla o rozboju. Kozlik wysyła Mikołaja do swojego sąsiada Łazarza, aby ten udzielił im wsparcia w walce. Kiedy nie udaje się przekonać Łazarza do pomocy, Mikołaj w akcie zemsty porywa przeznaczoną do klasztoru córkę sąsiada, Małgorzatę. Tymczasem szykujący się do wojny z Kozlikiem król wzywa Łazarza, by ten dołączył do jego armii.
      
       Ceny biletów: 12 zł (ulgowy), 14 zł (normalny).
      
Zuzanna Gajewska, CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama