UWAGA!

Pociąg do Kina

 
kadr z filmu Giuseppe w Warszawie,
kadr z filmu Giuseppe w Warszawie, fot. nadesłana

To już kolejne spotkanie z projektem „Kolej na kino”. Tym razem entuzjaści X Muzy powinni wyruszyć do Tolkmicka, by w piątek, 2 sierpnia, obejrzeć film Tadeusza Chmielewskiego „Giuseppe w Warszawie”. Na projekcję, która rozpocznie się o 21 wstęp wolny.

Projekt „Kolej na kino” zakłada popularyzację klasycznych produkcji polskiego filmu. Projekcje odbywają się w okolicy dworców na trasie Kolejki Nadzalewowej, która w tym roku wznowiła kurs.
       Akcja filmu „Giuseppe w Warszawie” koncentruje się wokół perypetii włoskiego żołnierza, który po dezercji z frontu wschodniego ukrywa się w mieszkaniu Marii i Stanisława – rodzeństwa mieszkającego w Warszawie. Z czasem Giuseppe staje się sprzymierzeńcem Polaków w walce z Niemcami. Kiedy młodemu żołnierzowi włoskiemu, jadącemu pociągiem na urlop z frontu wschodniego, ktoś kradnie pistolet – Giuseppe zaczyna podejrzewać Marię. Próbując odzyskać broń – podąży za młodą kobietą. Chcąc zaimponować Marii, która aktywnie działa w ruchu konspiracyjnym – Giuseppe włącza się w walkę przeciwko Niemcom. Wykrada broń, udaje mu się ujść z łapanek.
       W roli tytułowego Giuseppe wystąpił Antonio Cifariello. Filmowe rodzeństwo zagrali Elżbieta Czyżewska i Zbigniew Cybulski. Pierwotnie film miał nosić tytuł „Pistolet maszynowy Fiat nr 22015”, jednak ostatecznie zdecydowano się przemianować go na „Giuseppe w Warszawie”.

 


       „Giuseppe w Warszawie” zaskakuje bardzo śmiałym podejściem do tematu, gdyż niewielu reżyserów pozwoliło sobie na próbę spojrzenia na okupację „na wesoło”. Stanisław Lenartowicz w ten sposób uzasadniał wybór konwencji: - Moją intencją było zrobienie filmu, który nieco inaczej pokaże okupację. Filmów martyrologicznych było już sporo, a mnie się wydawało, że pora w końcu pokazać, że Polacy umacniali swoją odwagę i swoje morale poczuciem humoru i robili Niemcom kawały. W jakimś stopniu to humor chronił społeczeństwo przed załamaniem.
       Reżyseria: Stanisław Lenartowicz
       Scenariusz: Jacek Wejroch
       Rok: 1964
       Czas trwania: 99 min
       Film „Giuseppe w Warszawie” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu Kino RP.
       Projekcja filmu „Giuseppe w Warszawie”, w piątek, 2 sierpnia o godz. 21 na placu przed dworcem kolejowym w Tolkmicku.
       Wstęp wolny.
      
       Następne pokazy w ramach projektu Kolej na kino:
       16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski
       6 września, godz. 20.30 – Elbląg, film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
      
       Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
       Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact
       Partnerzy: Urząd Miejski w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

      

Paulina Łuczak, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)