UWAGA!

Prezentujemy: Edukacja poprzez teatr

Warsztaty teatralne, Elbląska Scena Literacka, meeting teatrów offowych - to tylko niektóre z działań prowadzonych przez Ośrodek Kultury Teatralnej działający w elbląskim Teatrze Dramatycznym.

Ośrodek Kultury Teatralnej działa od sześciu sezonów. Zajmuje się upowszechnianiem i podnoszeniem rangi teatru w życiu społecznym miasta i regionu. W programie swoich działań ma m.in. warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, cykl lekcji pn. „Rozmowy o teatrze”. Organizuje także Turniej Wiedzy o Teatrze im. Stanisława Franczaka, Elbląską Scenę Literacką, Meeting Teatrów Poszukujących Dobrego Spotkania, wycieczki pn. „Poznajemy teatr od kulis”.
     - W ramach edukacji działają także grupy teatralne - offowe Alter Ego, integracyjny teatr Dwie Twarze oraz teatr środowiskowych świetlic socjoterapeutycznych KARAN - mówi Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej. - Z naszych propozycji każdego roku korzysta wiele tysięcy młodych elblążan.
     W warsztatach teatralnych uczestniczą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Pracują pod okiem aktorów: Ireny Adamiak, Moniki Andrzejewskiej, Beaty Przewłockiej, Teresy Suchodolskiej - Wojciechowskiej, Jolanty Tadli, Lesława Ostaszkiewicza oraz instruktora teatralnego Tomasza Walczaka.
     - W tym roku w 54 warsztatowych grupach tajniki sztuki aktorskiej poznawało ponad 10 tysięcy młodych elblążan - dodaje T. Walczak.
     Nowością w tym sezonie były lekcje teatralne przeznaczone dla gimnazjalistów pn. „Rozmowy o teatrze”. Inicjatorem tej formy edukacji był Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru. Aktorzy prezentowali "Komedię rybałtowską" oraz dwie lekcje z antyku - komedię i tragedię.
     - W przyszłym roku w lekcjach tych wezmą udział również gimnazjaliści z Tczewa i Kwidzyna - mówi Tomasz Walczak.
     Do ważnych działań edukacyjnych zaliczyć należy Turniej Wiedzy o Teatrze.
     - W tym roku odbyła się XVIII edycja tego turnieju - opowiada T. Walczak. - Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wykazywali się znajomością historii teatru powszechnego, teatru elbląskiego, ale tematem przewodnim była sztuka starożytnej Grecji.
     - Mamy nadzieję - i takie plany - że w przyszłym roku turniej będzie miał charakter wojewódzki - dodaje Walczak. - Eliminacje odbywać się będą w Elblągu, Olsztynie i w Ełku.
     Elbląska Scena Literacka jest wspólnym pomysłem ETK i Teatru Dramatycznego, realizowanym od 2000 roku.
     - Projekt ten ma charakter parateatralny i jego zadaniem jest konsolidacja elbląskiego środowiska młodopoetyckiego, promocja rodzimych twórców literatury i wykonawców nurtu poezji śpiewanej czy piosenki autorskiej oraz konfrontacja elbląskich twórców z literatami uznanymi w środowisku - wyjaśnia Walczak. - Spotkania poetyckie cieszą się ogromną popularnością i mają swoją wierną publiczność, wahającą się od 60 do 150 osób. Wieczory poetyckie z reguły odbywają się na Dużej lub Małej Scenie naszego teatru. Staramy się, aby każdy wieczór był odmienny i miał swój indywidualny nastrój, nie tylko ze względu na wykonawcę, ale także poprzez oprawę scenograficzną i charakter.
     Ośrodek Kultury Teatralnej jest również organizatorem Ogólnopolskiego Meetingu Teatrów Poszukujących Dobrego Spotkania. To prezentacja najciekawszych grup offowych w kraju, która odbywa się od dwóch lat. W 2003 r. wzięły w nim udział teatralne grupy alternatywne z Elbląga, Iławy, Ostródy, Gdańska, Słupska, Raciborza i Skierniewic.
     - Organizujemy także wycieczki po teatrze - mówi Tomasz Walczak. - Każdego miesiąca odwiedza nas od 300 do 700 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Poznają tajniki obu scen, a także pracownie teatralne, m.in. krawiecką, stolarską, malarską oraz garderoby.
     W ramach edukacji teatralnejdziałają również grupy młodzieżowe: Alter Ego, Dwie Twarze oraz teatr środowiskowych świetlic socjoterapeutycznych KARAN prowadzony przez aktorkę Irenę Adamiak. Grupy te zajmują wysokie miejsca na festiwalach i przeglądach ogólnopolskich.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama