UWAGA!

Przegląd filmów holenderskich nie tylko dla dzieci

2013-09-27
Aktualizowany 2013-10-02 15:49
Przegląd filmów holenderskich nie tylko dla dzieci

Holandia to nie tylko słynący z tolerancji kraj pełen rowerów i tulipanów, lecz także kraj o bogatej i pięknej kinematografii dziecięcej, która pozostaje w Polsce nieznana. Kino „Światowid” w najbliższy weekend zaprasza na Przegląd filmów holenderskich dla dzieci i młodzieży.

Podczas przeglądu pokażemy sześć wyjątkowych filmów, które zdobyły uznanie zarówno widzów, jak i krytyków oraz zebrały wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. To bardzo różne historie dotykające niekiedy poważnych problemów, które zostały opowiedziane w przystępny i atrakcyjny dla młodych widzów sposób.
      
       - To bardzo różne historie, dotykające niekiedy poważnych problemów, które zostały opowiedziane w przystępny i atrakcyjny dla młodych widzów sposób – mówią organizatorzy. – Większość z nich to historie dla trochę starszych dzieci, poruszają kwestie tożsamości, śmierci, rozstania, przyjaźni, choroby. Mamy nadzieję, że seanse będą przyczynkiem do ciekawych dyskusji i dzielenia się wrażeniami.
      
       Przegląd filmów holenderskich w kinie Światowid 5 i 6 października. Bilety: w cenie 5 złotych za film. Głównymi Organizatorami Przeglądu filmów holenderskich nie tylko dla dzieci są Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów. Na najbardziej aktywnych widzów Przeglądu czekają książki i przypinki.
       Więcej informacji pod numerem tel.: (55) 611 20 56 lub mailowo, pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
      
       Program przeglądu:
       Sobota, 5 października
       godz. 10 Bon voyage
       czas trwania: 82 min
       kategoria wiekowa: od 11 lat
       Rodzina Verbeeków właśnie wybiera się na wakacje, kiedy otrzymuje bardzo smutną wiadomość o śmiertelnej chorobie dziadka. Postanawiają więc zostać w domu, chociaż targają nimi mieszane uczucia. Z jednej strony każdy członek rodziny miał jakieś plany związane z wyjazdem i czuje rozczarowanie z tego powodu, z drugiej – nie chcą zostawiać dziadka w tak trudnym momencie. Najwięcej uwagi poświęca mu najmłodsza wnuczka, Jasmijn, którą ta sytuacja bardzo ciekawi – od tego, dokąd pójdzie dziadek, gdy odejdzie po to, kto zajmie się jego ogrodem.
       godz. 12 Cool kids don’t cry
       czas trwania: 96 min
       kategoria wiekowa: od 11 lat
       Akkie to nastoletnia dziewczynka, której największym zainteresowaniem jest piłka nożna. Gra nawet w szkolnej drużynie, chociaż jej chłopak uważa, że to nie jest sport dla dziewczyn. Pewnego dnia okazuje się, że jest chora na białaczkę, mimo to nie traci optymizmu i nadal angażuje się w sprawy swojego zespołu. Kiedy jej stan się pogarsza i nie może już grać, jej chłopak wpada na pewien pomysł…
       godz. 14 Pies Sniff
       czas trwania: 100 min
       kategoria wiekowa: od 12 lat
       Trwa druga wojna światowa. Rodzice Toma zginęli w bombardowaniu, więc chłopak musi zamieszkać na farmie u wuja. Dostaje w prezencie psa, Sniffa, który szybko staje się jego najlepszym przyjacielem. Kiedy front przesuwa się bliżej ich miejscowości, Tom wraz z Mirjam, która musi ukrywać się na farmie z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, postanawiają pomóc aliantom uwolnić kraj spod okupacji. Sniff towarzyszy im również w tej niebezpiecznej przygodzie.
      
       Niedziela, 6 października
       godz. 11 Alfie, mały wilkołak
       czas trwania: 89 min
       kategoria wiekowa: od 6 lat
       Kiedy Dolfie kończy 7 lat, odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy przy pełni księżyca zmienia się w małego wilkołaka o białym puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. Jest to niekiedy trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki
       godz. 13 Indianin
       czas trwania: 79 min
       kategoria wiekowa: od 11 lat
       Koos chciałby wyglądać dokładnie tak, jak jego typowo holenderski ojciec, co nie jest takie łatwe... Chłopiec pochodzi z Peru i został adoptowany jako niemowlę, w związku z czym wygląda zupełnie inaczej niż wszyscy wokoło. Pewnego dnia spotyka na ulicy indiańskiego chłopca, który razem z ojcem i kuzynami gra na dziwnych instrumentach przed wejściem do supermarketu. Dzięki temu spotkaniu odkrywa, że on również ma indiańskie korzenie i nieco wbrew woli rodziców postanawia zrobić wszystko, by wyglądać i zachowywać się dokładnie tak, jak Indianie z Peru.
       godz. 14.30 Podejmując ryzyko
       czas trwania: 87 min
       kategoria wiekowa: od 11 lat
       Tata Kiek jest lekarzem i wyjeżdża na kolejną wojnę, by pomagać rannym. Dziewczynka bardzo martwi się o niego i postanawia zrobić wszystko, by pomóc mu wrócić szczęśliwie do domu. Niektóre z jej pomysłów są dość specyficzne… Wydaje jej się, że jeżeli będzie miała dwa martwe zwierzątka domowe, to jest małe ryzyko, że jej tacie coś się stanie. Rozpoczyna więc poszukiwania chorej lub martwej myszy i chorego lub martwego psa, jednak nie spotyka się ze zrozumieniem wśród dorosłych, co bywa niekiedy źródłem śmiesznych sytuacji.
      
Karolina Śluz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)