UWAGA!

Śnieżka

 
Śnieżka

Wizualna uczta dla oczu inspirowana słynną opowieścią Braci Grimm. Baśń dla dorosłych rozgrywająca się w przedwojennej Hiszpanii. Film „Śnieżka” w Kinie „Światowid” już od najbliższego piątku, 9 sierpnia.

Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennej Sewilli. Tytułowa Śnieżka – Carmencita jest córką byłego torreadora oraz tancerki flamenco. Kariera najsłynniejszego matadora Antonia Villaty ulega załamaniu, kiedy mężczyzna zostaje w wypadku sparaliżowany. Matka dziewczynki umiera w połogu, a ojciec wiąże się z opiekującą się nim pielęgniarką – Encarną. Encarna, niczym zła królowa z baśni Braci Grimm, nienawidzi swojej pasierbicy i ogranicza kontakt dziewczynki z ojcem. Życie Carmencity przepełnione jest wyczerpującymi obowiązkami domowymi, tęsknotą i brakiem miłości…Kiedy umiera Antonio, macocha postanawia uśmiercić przybraną córkę. Dziewczyna ucieka z domu i dołącza do grupy wędrownych torreadorów – karłów. Dzięki temu Carmencita odkrywa w sobie odwagę i siłę, by zostać matadorem…
       Swoją interpretacją „Śnieżki” Berger składa hołd kinu niememu. Udowadnia w ten sposób, że poruszyć współczesnego widza można nie tylko za pomocą efektów specjalnych. Doskonale poprowadzona narracja, klimatyczne zdjęcia i muzyka, a nawet, anachroniczne dziś, plansze z napisami również potrafią wywołać emocje i sprawić, że śledzi się losy bohaterów z zapartym tchem.
       Reżyser chętnie czerpie z różnych źródeł baśniowych motywów, żongluje nimi budując niezwykłą opowieść.Udowadnia również swoją filmową erudycję subtelnie nawiązując do arcydzieł sztuki filmowej. Interpretacja Śnieżki w wydaniu Bergera określana jest przez krytyków jako bliska oryginalnej wersji, a jednak zaskakująca fabularnie. Hiszpańskie realia, kultua, corrida i flamenco nadają opowieści temperamentu.
       -Ten film jest doświadczeniem zmysłowym, całkowicie pozbawionym słów, za to przepełnionym muzyką. Podróżą do Hiszpanii lat dwudziestych i hołdem złożonym ówczesnemu kinu. Z pewnością obudzi wewnętrzne dziecko, które każdy z nas w sobie ma. Posadzę je sobie na kolanach i opowiem starą bajkę w nowy sposób - pełen fantazji, horroru i czarnego humoru – mówił o „Śnieżce” reżyser.
       Film otrzymał 10 statuetek Premios Goya, przyznawanymi przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Film został uhonorowany Specjalną Nagrodą Jury w San Sebastian.
      
       Cena biletu: 12 i 14 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie. Szczegółowy repertuar tutaj.
      
       Reżyseria i scenariusz: Pablo Berger
      
       Produkcja: Belgia, Francja, Hiszpania
      
       Gatunek: dramat, fantasy, niemy
      
       Czas trwania: 1 godz. 38 min.
      
       Opis: dystrybutor filmu
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)