UWAGA!

Sputnik będzie krążył nad Elblągiem

 
Elbląg, Sputnik będzie krążył nad Elblągiem

Kino Światowid zaprasza od 26 do 28 listopada na kolejną odsłonę Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską". Przed nami trzy dni z najnowszymi produkcjami rosyjskimi. 

W programie Replik znajdą się same nowości. Rozpoczynają się od mocnego akcentu - laureata ubiegłorocznego Sputnika, który otrzymał II nagrodę Jury oraz nagrodę publiczności - filmu "Dureń". Następnie będzie można zobaczyć film "Ucieczka z Moskwabadu", który uzyskał II miejsce na tegorocznym „Sputniku” „za przejmujący, odważny obraz, który jest próbą obrony podstawowych wartości w ordynarnym, agresywnym, bezdusznym świecie, gdzie główną zasadą jest brak jakichkolwiek zasad”. W planie projekcji jest również komedia - „Norweg”, która startowała w tegorocznym konkursie głównym.
       Krótkie wprowadzenie do każdego filmu, o kulturze i zwyczajach Rosjan, a także o twórcach filmu przedstawi dr Wanda Stec z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
      
       Harmonogram projekcji:
      
       czwartek, 26.11 godz. 18 Dureń
      
       Zdobywca czterech nagród na festiwalu w Locarno w 2014 roku, nagrodzony także w Soczi za najlepszy scenariusz.
      
       Film o uczciwym człowieku w nierównym starciu z machiną biurokratyczną. Dima Nikitin pracuje w niedużym miasteczku jako hydraulik. Spośród kolegów wyróżnia go uczciwość i prawość. Pewnej nocy w cieszącym się złą sławą wiekowym hotelu robotniczym pękają rury. Do czasu przybycia ekipy nic nie zapowiada tragedii. Na miejscu Nikitin odkrywa, że budynek grozi zawaleniem i nie przetrwa nocy. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja. Ponieważ w większości zamieszkują go pijacy i włóczędzy, miejscowi oficjele unikają odpowiedzialności za skomplikowaną logistycznie operację. Osamotniony Dima podejmuje walkę o życie ponad 800 mieszkańców budynku.
      
       Scenariusz i reżyseria: Jurij Bykow
       Obsada: Artiom Bystrow, Daria Moroz, Natalia Surkowa, Jurij Curyło, Boris Niewzorow
       Produkcja: Rosja 2014
       Czas: 110 min
      
       piątek, 27.11 godz. 18 Ucieczka z Moskwabadu
      
       Masza Łastoczkina, inspektor Federalnej Służby Migracyjnej, kieruje grupą operacyjną stworzoną w celu wyczyszczenia rosyjskiej stolicy z nielegalnych imigrantów pracujących na czarno. Kobieta wykonuje swoje obowiązki chłodno i bezwzględnie, nie zapominając, że z ręki takiego właśnie „gościa stolicy” zginął jej mąż, Andriej. Do jej oddziału zostaje skierowany Hasan, Tadżyk w średnim wieku, którego wszyscy nazywają Sanitariuszem. Hasan już od dawna mieszka w Rosji, współpracuje ze służbą migracyjną, dostarczając jej informacji o miejscach, które nielegalnie zamieszkują imigranci. Pozornie wygląda to jak zdrada swoich, jednak tak naprawdę Hasan ratuje rodaków, którzy z dala od swojej ojczyzny tracą ludzką godność. Spędzając czas z Hasanem, Masza zaczyna nagle rozumieć, że sama tak naprawdę niczym się nie różni od nielegalnych imigrantów – Moskwa jest dla niej zupełnie obcym miastem. Przyjechała do stolicy, żeby zarabiać na życie jako tancerka, a wylądowała na Bazarze Czerkizowskim, gdzie natknął się na nią Andriej. Masza i Hasan są intruzami w bezdusznej metropolii, w której można przeżyć, pomagając sobie nawzajem i nie dzieląc ludzi na miejscowych oraz obcych.
      
       Reżyseria: Daria Połtorackaja
       Scenariusz: Jusup Razykow
       Obsada: Maria Maszkowa, Dżawahir Zakirow, Nikita Panfiłow, Mikael Dżanibekian
       Produkcja: Rosja 2015
       Czas: 91 min
      
       28/11/ sobota godz. 18 Norweg
      
       Moskwianin Kiriłłow niespodziewanie dowiaduje się, że ma objąć stanowisko kierownika firmy sprzątającej, w której pracują wyłącznie migrantki z Azji. Sytuację komplikuje fakt, że Kiriłłow planuje przeprowadzić się na stałe do Norwegii i czeka na swoją norweską narzeczoną, która ma go odwiedzić w Moskwie. Przyszła żona Kiriłłowa to typowa Europejka, bezwarunkowo wierząca w zasady wolności i tolerancji, dlatego jest on przerażony samą myślą o tym, że jego narzeczona mogłaby się dowiedzieć o wyzysku „kobiet ze Wschodu”. Stara się, jak może, żeby ukryć przed nią istnienie „haremu”…
      
       Scenariusz i reżyseria: Alona Zwancowa
       Obsada: Jewgienij Mironow, Severija Janušauskaitė, Dmitrij Marianow, Ksenia Rappoport
       Produkcja: Rosja 2015
       Czas: 108 min
      
       Cena biletu: 14 zł/ film
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama