UWAGA!

Sputnik: Ucieczka z Moskwabadu

 
materiały prasowe dystrybutora
materiały prasowe dystrybutora

Napływ „obcych”, często wyznających islam, przybyszów z Azji i Kaukazu wywołuje niezadowolenie wielu Rosjan, prowadzi do reakcji ksenofobicznych, a nawet zabójstw. Ten problem w filmie „Ucieczka z Moskwabadu” podejmuje reżyserka Darya Poltoratskaya. Będzie go można zobaczyć w piątek, 27 listopada w ramach Replik Festiwalu Filmów Rosyjskich.

Masza Łastoczkina, inspektor Federalnej Służby Migracyjnej, kieruje grupą operacyjną stworzoną w celu wyczyszczenia rosyjskiej stolicy z nielegalnych imigrantów pracujących na czarno. Kobieta wykonuje swoje obowiązki chłodno i bezwzględnie, nie zapominając, że z ręki takiego właśnie „gościa stolicy” zginął jej mąż, Andriej. Do jej oddziału zostaje skierowany Hasan, Tadżyk w średnim wieku, którego wszyscy nazywają Sanitariuszem. Hasan już od dawna mieszka w Rosji, współpracuje ze służbą migracyjną, dostarczając jej informacji o miejscach, które nielegalnie zamieszkują imigranci. Pozornie wygląda to jak zdrada swoich, jednak tak naprawdę Hasan ratuje rodaków, którzy z dala od swojej ojczyzny tracą ludzką godność. Spędzając czas z Hasanem, Masza zaczyna nagle rozumieć, że sama tak naprawdę niczym się nie różni od nielegalnych imigrantów – Moskwa jest dla niej zupełnie obcym miastem. Przyjechała do stolicy, żeby zarabiać na życie jako tancerka, a wylądowała na Bazarze Czerkizowskim, gdzie natknął się na nią Andriej. Masza i Hasan są intruzami w bezdusznej metropolii, w której można przeżyć, pomagając sobie nawzajem i nie dzieląc ludzi na miejscowych oraz obcych.
       Film otrzymał dwie nagrody na tegorocznym Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” drugie miejsce w konkursie głównym oraz nagrodę specjalną dla najlepszej aktorki.
      
       Reżyseria: Daria Połtorackaja
       Scenariusz: Jusup Razykow
       Obsada: Maria Maszkowa, Dżawahir Zakirow, Nikita Panfiłow, Mikael Dżanibekian
       Produkcja: Rosja 2015
       Czas: 91 min
      
       Film „Ucieczka z Moskwabadu” w ramach Replik Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w piątek, 27.11 o godz. 18. Cena biletu: 14 zł.
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)