UWAGA!

Temat w operze

 Temat w operze

Nagasaki, przełom XIX i XX wieku. W porcie cumuje okręt marynarki Stanów Zjednoczonych „Abraham Lincoln”. Młody oficer – Benjamin Franklin Pinkerton – szuka rozrywki… Na operowy przebój - "Madame Butterfly" w ramach cyklu The Metropolitan Opera – Live In HD Kino Światowid zaprasza 2 kwietnia o godzinie 18:55.

Słynny operowy wyciskacz łez w inscenizacji Anthony’ego Minghelli, nawiązującej do japońskiej tradycji teatralnej. Opowieść o młodziutkiej gejszy Cio-Cio-San, która naiwnie wierzy, że amerykański marynarz zawarł z nią małżeństwo z miłości i uczyni z niej prawdziwą amerykańską żonę, zmoczyła już miliony chusteczek na całym świecie. Pracując nad partyturą, Puccini przestudiował kulturę i muzykę Japonii, nie poprzestając na zwykłej stylizacji. Wplótł do kompozycji m.in. dziecięce piosenki towarzyszące zabawom w piłkę i muzykę towarzyszącą tradycyjnie świętu kwitnących wiśni.
       „Madame Butterfly” to opera werystyczna, a według werystów, których głównym przedstawicielem był Giacomo Puccini, podstawą opery jest temat i jego rozwinięcie fabularne. W przeciwieństwie do obiegowej opinii, panującej również w środowisku muzycznym, uważali, że publiczność należy fascynować przede wszystkim tematyką opery, a nie muzyką. Dlatego dbali o jasną, zrozumiałą akcję, traktując muzykę jako sztukę służebną.
       W tytułową postać tragedii wcieli się Kristine Opolais, której heroiczną postawę dobrze pamiętają widzowie transmisji „Cyganerii” dwa sezony temu. Po zaśpiewaniu wieczorem wyczerpującej partii Cio-Cio-San zgodziła się zastąpić chorą koleżankę i wystąpić kilka godzin później – w transmitowanym spektaklu popołudniowym – jako Mimì.
      
       Transmisja opery „Madame Butterfly" w Kinie Światowid 2 kwietnia o godz. 18.55. Bilety na The Metropolitan Opera (w cenach: 50 zł normalny i 40 zł ulgowy) dostępne są online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       Dyrygent: Karel Mark Chichon
       Reżyseria: Anthony Minghella
       przekaz reżyserii i choreografia: Carolyn Choa
       scenografia: Michael Levine
       kostiumy: Han Feng
      
       Obsada: Kristine Opolais jako Cio-Cio-San, Maria Zifchak jako Suzuki, Roberto Alagna jako Pinkerton, Dwayne Croft jako Sharpless
      
       Przedstawienie trwa około 3 godz. i 30 min.
      
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)