UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

TOP DOC FILM: Wspomnienie komunizmu

 
Elbląg, „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego to film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.
„Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego to film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.

11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znaleźli się przed drzwiami Domu Dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: "My jesteśmy dziećmi komunistów." Usłyszeli wrzask :"Tylko żydokomunę nam tu przysyłają."

„Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego to film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców. Z kolei „Rozwód po albańsku” Adeli Peewej to film o rodzinach rozdzielonych przez komunistyczne władze. Oba filmy pokażemy podczas najbliższego spotkania z Top Doc Film.
      
       Tonia i jej dzieci
       Rok 1949. Wrocław. Tonia, matka dwójki dzieci, przedwojenna komunistka, zostaje aresztowana i skazana wyrokiem sądu na 5 i pół roku więzienia za współpracę z wywiadem amerykańskim. Od tej pory jej dzieci znajdują się pod opieką państwa, dorastając w kolejnych domach dziecka. Werka i Marcel płacą wysoką cenę za poglądy i życiowe ideały swoich rodziców. Naznaczeni i napiętnowani przez życie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
       Dziś Werka i Marcel mający już prawie po siedemdziesiąt lat, opowiadają o tych bolesnych i trudnych przeżyciach z dzieciństwa. Obraz pełen wzruszeń i emocji.
      
       reżyseria: Marcel Łoziński
       scenariusz: Marcel Łoziński
       gatunek: dokumentalny
       produkcja: Polska
       czas: 57 min
      
       Rozwód po albańsku
       Historia trzech rodzin, które założyli Albańczycy ożenieni z cudzoziemkami, w okresie rządów Envera Hodży. Wśród tych kobiet jest Polka, Barbara Orgocka i dwie Rosjanki: Wala Hodża i Elena Çami. W 1961 r., kiedy doszło do zerwania stosunków dyplomatycznych Albanii z ZSRR, w życiu rodzin zaczął się najbardziej dramatyczny okres. Albańczycy zostali zmuszeni przez władze do rozwodu z cudzoziemkami, które oskarżano o szpiegostwo. Niektóre z kobiet wraz z dziećmi opuściły Albanię. Te, które zostały, podzieliły los swoich mężów, trafiając do więzień i obozów pracy. Jeden z Albańczyków przedstawionych przez Peewą został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na 25 lat więzienia.
      
       reżyseria: Adela Peewa
       scenariusz: Adela Peewa
       gatunek: dokumentalny
       produkcja: Bułgaria
       czas: 67 min
      
       „TOP DOC FILM: Wspomnienie komunizmu” w poniedziałek, 19 listopada o godz. 19 w kinie Światowid. Cena biletu: 10 zł. Rezerwacje: (55) 55 611 20 68/76 lub na stronie internetowej.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama