UWAGA!

Turysta w Prusach Wschodnich

 Mauzoleum Hindenburga w Olsztynku, miejsce obowiązkowych odwiedzin w ramach „turystyki patriotycznej” w nazistowskich Niemczech,
Mauzoleum Hindenburga w Olsztynku, miejsce obowiązkowych odwiedzin w ramach „turystyki patriotycznej” w nazistowskich Niemczech, fot. nadesłana

Pierwszy wiosenny seans cyklu „Elbląg na dużym ekranie” poświęcony będzie turystyce i turystom w okresie międzywojennym. Na spotkanie zatytułowane „Turysta w Prusach Wschodnich” kino Światowid zaprasza we wtorek, 5 kwietnia o godz. 18. Wstęp wolny. 

Warmia i Mazury oraz Powiśle to region obfitujący w atrakcje turystyczne, znane nie od dziś. Turystyka rozwijała się tu już pod koniec XIX wieku. W okresie międzywojennym, za sprawą nazistów nabrała dodatkowych impulsów. Obowiązkiem stało się odwiedzenie Malborka i Królewca, a przede wszystkim Olsztynka, gdzie wybudowano monumentalne mauzoleum Hindenburga. Turyści zwiedzali też miejscowości związane z plebiscytem oraz obowiązkowo odbywali rejs Kanałem Elbląskim. A letnicy wypoczywali nad mazurskim jeziorami lub na bałtyckich plażach.
       - Jak na tamte czasy, było to wszystko dobrze zorganizowane – mówi Juliusz Marek. – Były domy wypoczynkowe, hotele i pensjonaty, sprawnie działający transport i wiele dodatkowych atrakcji dla turystów. Wydawano pocztówki, przewodniki, mapy i foldery z cenami. Nie było telewizji, ale było kino, w którym wyświetlano filmy zachęcające do odwiedzania Prus Wschodnich. Powstało wiele amatorskich filmów kręconych podczas wycieczek i wczasów. Dziś są one bardzo cenne, bo większość z tych miejscowości podczas wojny została zniszczona.
       I właśnie takie filmy zobaczymy we wtorek na ekranie kina „Światowid”. Będą to fragmenty przedwojennych kronik filmowych oraz amatorskie filmy z wyjazdów i wycieczek. A całość komentarzem oprawi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.
      
       Seans „Turysta w Prusach Wschodnich” rozpocznie się we wtorek, 5 kwietnia o godz. 18 w kinie Światowid.
       Wstęp wolny. Ilość miejsc, ze względu na przepisy bezpieczeństwa, ograniczona do ilości miejsc siedzących.
      
       Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.
      
      
Patronem medialnym cyklu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl 
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...