UWAGA!

Vinci

Elbląg, Vinci

Juliusz Machulski, reżyser obu "Vabanków", wraca "Vincim" do inteligentnego kryminału, w którym bohaterowie wodzą siebie i widza za nos.

Film osadzony jest we współczesnym Krakowie. Jego bohater to trzydziestoletni złodziej dzieł sztuki, a przekrętem jest zuchwała kradzież najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach. Nawiązaniem do "Vabanków" jest obsadzenie Jana Machulskiego w roli Hagena - starego fałszerza obrazów.
     Cuma - doświadczony złodziej dzieł sztuki - nieoczekiwanie dla samego siebie wychodzi z więzienia na zwolnienie warunkowe. Ktoś oczekuje od niego, aby ukradł "Damę z łasiczką" Leonarda Da Vinci z Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Propozycja jest z kategorii tych "nie do odrzucenia", więc Cuma, zbierając ekipę, zaczyna od wizyty u byłego wspólnika Juliana - specjalisty od ładunków wybuchowych. Jednak przyjaciel porzucił złodziejski proceder i nie bardzo mu w smak udział w kradzieży - ma dylemat: z jednej strony dług wdzięczności wobec kumpla, który nie wydał go w śledztwie, z drugiej obawa przed powrotem do dawnego życia. Zgadza się więc wziąć udział w skoku, ale jednocześnie robi wszystko, by grabież nie doszła do skutku. Zwraca się do starego fałszerza z prośbą o wykonanie kopii "Damy z łasiczką". Ten odmawia, wymawiając się wiekiem, ale poleca mu Magdę - studentkę konserwacji zabytków na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
     Tymczasem komisarz Wilk, który przed laty aresztował Cumę, dowiaduje się, że wyszedł on na wolność. Podejrzewa, że jego nagłe pojawienie się związane jest z powrotem do Krakowa "Damy z łasiczką" - przez kilka miesięcy obraz był prezentowany w Japonii...
     W obsadzie filmu "Vinci" nie ma aktorów znanych z telenowel, sitcomów czy prasy kolorowej, co zdaniem reżysera, podnosi wiarygodność opowiadania, a tym samym zwiększy zainteresowanie widzów.
     Informacje o imprezach Światowidu i repertuar kina
przyg. B
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama