UWAGA!

Wałęsa. Człowiek z nadziei w Światowidzie

 
materiały prasowe dystrybutora filmu
materiały prasowe dystrybutora filmu

Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w kinie „Światowid” premierowo, od 4 października.

To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę.
       Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.
       Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.
       Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.
       ... za obsadzenie Roberta Więckiewicza w roli Lecha Wałęsy należy mu się(Andrzejowi Wajdzie –red.) osobna Pokojowa Nagroda Nobla - nawet tak skłócony naród, jak my, z pewnością zgodzi się bowiem w tym jednym: nikt nie zagrałby tej roli lepiej. Robert Więckiewicz po prostu jest w tym filmie Lechem.  Karolina Pasternak, stopklatka.pl
      
       Film o Lechu Wałęsie swoją międzynarodową premierę miał podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jest też polskim kandydatem do Oscara. Sam Andrzej Wajda do Oscara nominowany był czterokrotnie: za „Panny z Wilka”, „Ziemię obiecaną”, „Człowieka z żelaza” oraz „Katyń”. W 2000 roku odebrał Oscara za całokształt twórczości.
      
       Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w kinie „Światowid” od 4 do 24 października. Cena biletu: 12 i 14 zł. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie.
       Reżyseria: Andrzej Wajda
       Scenariusz: Janusz Głowacki
       Autor zdjęć: Paweł Edelman
       Występują: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska, Marcin Hycnar, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński.
       Kraj: Polska
       Czas trwania: 127 min
       Gatunek: dramat
       Opis: dystrybutor filmu
      
Edyta Bugowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)