UWAGA!

Weekend z Mazepą

 Elbląg, "Mazepa" (od lewej: Hanna Świętnicka-Grabowska, Krzysztof Grabowski, Teresa Suchodolska)
"Mazepa" (od lewej: Hanna Świętnicka-Grabowska, Krzysztof Grabowski, Teresa Suchodolska) (fot. arch. portel)

Ona – piękna i młoda żona wojewody, rozkochała w sobie trzech mężczyzn: pasierba Zbigniew, goszczącego w jej domu króla Jana Kazimierza oraz jego dworzanina Jana Mazepę. Nie zapominajmy również o starym mężu. To nie wróży happy endu. Jest więc miłość, namiętność, zazdrość, zdrada. Wszystkie uczucia targające bohaterami „Mazepy” Juliusza Słowackiego prowadzą do tragicznego finału. Jakiego? Będzie można zobaczyć na deskach elbląskiego teatru w najbliższy weekend (9 i 10 października) o godz. 19.

„Mazepa” (Tragedia w 5 aktach) to utwór dramatyczny powstały w Paryżu jesienią 1839 (I redakcja, została spalona po przeczytaniu „Pana Tadeusza" w 1834), wydany także w Paryżu 1840, wystawiony w 1847 w Budapeszcie, w języku polskim w Krakowie w 1851.
       Fabuła: Amelia jest młodą i piękną żoną niemłodego już wojewody. W dziewczynie zakochuje się trzech mężczyzn: syn wojewody z pierwszego małżeństwa Zbigniew oraz goszczący u wojewody król Jan Kazimierz i jego dworzanin, Jan Mazepa, charakteryzujący się fantazją i brawurową odwagą Kozak (przyszły Hetman). Walka o kobietę prowadzi do tragicznego finału, w którym śmierć zbiera obfite żniwo. Rzecz więc trudna, nasycona dramaturgią i dodatkowo napisana wierszem.
       W roli tytułowej występuje Krzysztof Grabowski. W spektaklu wyreżyserowanym przez Wiaczesława Żiłę (Ukraina) grają także: Mariusz Michalski (Wojewoda), Hanna Świętnicka-Grabowska (Amelia), Mirosław Siedler (Król Jan Kazimierz), Sawa Fałkowska (Dama dworu – gościnnie), Paweł Skowron (Zbigniew), Teresa Suchodolska (Kasztelanowa), Jerzy Przewłocki (Chmara), Lesław Ostaszkiewicz (Chrząstka), Krzysztof Bartoszewicz (Pasek), Jacek Gudejko (Ksiądz).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama