UWAGA!

Wenecja otwiera Horyzonty

 Elbląg, Wenecja otwiera Horyzonty

Trwają zapisy do Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej – największego ogólnopolskiego programu edukacji audiowizualnej. Przedsmakiem tego, co organizatorzy przygotowali dla uczestników projektu, są przeznaczone dla nauczycieli pokazy najnowszego dzieła Jana Jakuba Kolskiego – Wenecja. Pedagodzy z elbląskich szkół będą mogli zobaczyć film w Kinie Światowid 20 września o 16.30.

Film "Wenecja" to fascynująca opowieść o dorastaniu i ucieczce w marzenia, o sile wyobraźni i buncie przeciwko zastanej rzeczywistości. Piękny, poetycki obraz został wyreżyserowany przez Jana Jakuba Kolskiego na motywach opowiadania Włodzimierza Odojewskiego.
       – "Wenecja" to komunikat komplementarny i pełny. Wszystko jest na ekranie i od tego, kto się z nim mierzy, zależy to, co tam znajdzie dla siebie. Od rodzaju wyobraźni, od wrażliwości oglądającego – mówi reżyser.
       W czasach, gdy pędzący świat mediów zawłaszcza czas i umysły, filmy Kolskiego wytwarzają przestrzeń na refleksję. Nie ma w nich efektów specjalnych, czy błyskotliwych zwrotów akcji. Są za to zaczarowane kadry dające poczucie przeniesienia w zupełnie inny świat. W przypadku edukacji filmowej, jest to szczególnie ważne, bo każdy widz ma możliwość indywidualnego odbioru dzieła.
       Pokazy Wenecji inaugurują IX edycję Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
       – Zanim zaprosimy do kin studyjnych uczniów, chcemy by najpierw ich nauczyciele posmakowali atmosfery nowohoryzontowych seansów – mówi Maciej Jakubczyk z Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – To najlepszy sposób, by przekonać pedagogów do naszego projektu. Stowarzyszenie zdecydowało się zaprezentować nauczycielom Wenecję. Nie jest to przypadek. Do naszego programu szukamy filmów, które nas ujęły, ale jednocześnie filmów nieoczywistych. Nie chcemy opierać się na „szkolnych hitach” lub jedynie klasyce. Wenecja jest przykładem świetnego, wręcz magicznego kina, które niestety pozostało niszowe.
       Na nauczycieli, którzy zarezerwują miejsce na seans w Kinie Światowid, czeka specjalny magazyn filmowy przygotowanym przez Wydawnictwo Nowa Era we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. W publikacji oprócz scenariuszy przykładowych lekcji poświęconych Wenecji, będzie można znaleźć wywiady z reżyserami, ambasadorami projektu oraz nauczycielami, którzy uczynili edukację filmową jednym z filarów swojej pracy dydaktycznej. Magazyn, podobnie jak foldery z informacjami o projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, będzie można odebrać podczas seansu.
       Projekcja Wenecji odbędzie się 20 września o godz. 16.30 w Kinie Światowid. Zainteresowani projektem nauczyciele z Elbląga są proszeni o potwierdzenie udziału w spotkaniu najpóźniej w przeddzień pierwszego pokazu, czyli do 17 września pod numerem 58 721 48 00 lub 801 88 10 10 w godzinach 8 -16.
       – Prosimy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń – przypomina Natalia Klonowska, koordynatorka programu Nowe Horyzonty w Elblągu. Zainteresowani szczegółowymi informacjami proszeni są o kontakt mailowy (natalia.klonowska@swiatowid.elblag.pl) lub telefoniczny (697 636 008).
      
       ***
       Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to program edukacji filmowej prowadzony w 22 miastach w całej Polsce. Projekt skierowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół. Uczestnicy biorą udział w całorocznym, dostosowanym do ich wieku pod względem tematyki i stopnia trudności, cyklu pokazów filmowych. Każdy taki cykl obejmuje dziewięć spotkań, które odbywają się raz w miesiącu od października br. do czerwca 2011. Oprócz pokazów filmowych, na uczniów czekają prelekcje, konkursy i dyskusje. Nauczyciele otrzymują natomiast materiały dydaktyczne, pomagające wykorzystać film w procesie dydaktycznym. Przez cały wrzesień nauczyciele – poprzez formularze zapisowe dostępne w kinach i na internetowej stronie programu www.edukacja.nowehoryzonty.pl – mogą zgłaszać swoje klasy do udziału projekcie. Tylko w ubiegłym roku w programie uczestniczyło ponad 35 tysięcy uczniów oraz 1700 nauczycieli.
      
Anna Kleina, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama