UWAGA!

Włoskie klimaty na dworcu w Tolkmicku

 
Elbląg, kadr z filmu Giuseppe w Warszawie,
kadr z filmu Giuseppe w Warszawie, fot. nadesłana

Okolica zabytkowego dworca kolejowego na jednej z najpiękniejszych w kraju tras kolejowych i plenerowy pokaz filmowy. Projekt Kolej na kino w piątek, 2 sierpnia zawita do Tolkmicka z komedią „Giuseppe w Warszawie”.

Film „Giuseppe w Warszawie” opowiada o perypetiach włoskiego żołnierza, który dezerteruje z frontu wschodniego i ukrywa się w mieszkaniu warszawskiego rodzeństwa, by w końcu zostać sprzymierzeńcem Polaków w walce z Niemcami.
       Młodemu Włochowi jadącemu z frontu wschodniego na urlop, skradziono w Warszawie pistolet maszynowy. Podejrzewa o to jedną z pasażerek pociągu, Marię. Idzie do jej mieszkania i tam już pozostaje. Maria działa w konspiracji i po pewnym czasie Giuseppe okazuje się bardzo użyteczny - porusza się swobodnie wśród łapanek, wykrada Niemcom broń, itp. Nawet brat Marii, Staszek, marzący tylko o spokoju i odżegnujący się od wszelkiej działalności konspiracyjnej - zostaje w nią wciągnięty.
       Do projektu twórcom udało się zaangażować polskie gwiazdy kina, czyli Zbigniewa Cybulskiego i Elżbietę Czyżewską oraz Włocha Antonia Cifariello, który zmarł krótko po premierze filmu. Kiedy reżyser zadzwonił do jego domu w Rzymie, by powiedzieć, że premiera była nadzwyczaj udana, dowiedział się od matki aktora, że "Giuseppe" zginął w katastrofie samolotowej.
       "Giuseppe w Warszawie" to komedia, jak na lata sześćdziesiąte dosyć śmiała. Niewiele do tego czasu powstało filmów traktujących okupację na wesoło. Reżyser - Stanisław Lenartowicz przedstawił ją od strony obyczajowej, codziennej, zwykłej - choć także dramatycznej, pokazał, że i w tym tragicznym okresie warszawiaków nie opuszczało poczucie humoru. Film ma wartką akcję, instruktażowo wręcz wykonane zdjęcia - w poszukiwaniu "warszawskich", wojennych plenerów ekipa musiała udać się aż do Wrocławia.
       Lenartowicz był wierny modelowi kina lekkiego i bezpretensjonalnego, ale „Giuseppe w Warszawie" w latach sześćdziesiątych był przecież filmem odważnym. Z upływem lat odwaga ustąpiła miejsca powadze, a brawurę zabawy z wojennymi motywami trudniej dziś należycie docenić, zauważyć, uwzględnić przy oglądaniu. Dalece łatwiej jest z aktorskimi kreacjami. Te błyszczą nieodmiennie - pisała o filmie na serwisie Stopklatka Urszula Lipińska.
      

 


       Film „Giuseppe w Warszawie” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu Kino RP.
       Projekcja filmu „Giuseppe w Warszawie”, w piątek, 2 sierpnia o godz. 21 na dworcu kolejowym w Tolkmicku. Wstęp wolny.
      
       Następne pokazy w ramach projektu Kolej na kino:
       16 sierpnia, godz. 21.00 – Suchacz, film: „Rejs”, reż. Marek Piwowski
       6 września, godz. 20.30 – Elbląg , film: „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
       Więcej informacji o projekcie Kolej na kino można znaleźć na stronie.
      
       Kolej Nadzalewowa to jedna z piękniejszych linii kolejowych w Polsce. Przejazd tą linią dostarcza niezapomnianych wrażeń, ponieważ trasa przebiega nad samym brzegiem Zalewu Wiślanego. Linia ta łączy wiele ciekawych miejsc i małych miejscowości nad Zalewem Wiślanym. Od 2010 roku na trasie Kolei Nadzalewowej kursują pociągi turystyczne, dworce są jednak nieczynne. Projekt, mający zaaranżować te przestrzenie na nowo – „tchnąć w nie życie” przy pomocy sztuki filmowej realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       Projekt pn. Kolej na kino jest współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
       Sponsor główny: Agencja Reklamowa Contact
       Partnerzy: Urząd Miejski w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Restauracja Zapiecek w Suchaczu, Stowarzyszenie Suchacz TAKA Wieś, Urząd Gminy w Braniewie, Urząd Gminy we Fromborku, projekt Kino RP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa.

      

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama