UWAGA!

Wyjątkowa premiera filmu „Powstanie Warszawskie”

 Wyjątkowa premiera filmu „Powstanie Warszawskie”

Co trzeba zrobić, żeby znaleźć swoje nazwisko na plakacie jednego z najbardziej oczekiwanych filmów w Polsce? Nazwisko Piotra Śliwowskiego jako jedne z niewielu znalazło się na plakacie do filmu „Powstanie Warszawskie”. To producent wykonawczy tego filmu, więc o jego produkcji wie najwięcej. Dlatego będzie gościem premiery specjalnej, na którą Kino Światowid zaprasza 9 maja (piątek) o godz. 18.

Spotkanie z Piotrem Śliwowskim odbędzie się tuż po premierowej projekcji filmu „Powstanie Warszawskie”. Rozmowę poprowadzi Tomasz Gliniecki, elbląski dziennikarz i pasjonat historii, obecnie pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
       - Mamy nadzieję, że nasz gość odsłoni tajniki pracy nad tą produkcją. I zechce się podzielić informacjami, których nie znajdziemy w prasie czy w Internecie – mówi Aleksandra Bielska z Kina Światowid.
      
       Niezwykły film

       Bez wątpienia „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy to najważniejszy film tej wiosny. Nie bez powodu o „Powstaniu Warszawskim” było głośno na długo przed premierą. Dlaczego? To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej. Nowa technika realizacji filmu to zapowiedź zupełnie innego doświadczenia filmowego.
       Piotr C. Śliwowski (ur. 1972 r.) - Szef Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, producent wykonawczy filmu "Powstanie Warszawskie". Absolwent Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Autor kilkunastu projektów wystawienniczych, kierował m.in. zespołem budującym replikę bombowca "Liberator". Koordynator i szef projektu "Miasto Ruin". Autor i współautor wielu publikacji na temat II wojny światowej. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i honorową odznaką jednostki wojskowej GROM.
      
       Termin: 9 maja (piątek), godz. 18.00
       Miejsce: Kino Światowid, Duża sala
       Cena biletu na premierę: 15 złotych
      
       Premiera specjalna filmu „Powstanie Warszawskie” odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w Elblągu.
       Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
       Partnerzy: Europa Cinemas, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.
      
Edyta Bugowska, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Generał Anders, który na pewno nie był komuchem stwierdził, że ludzie, którzy wzniecili Powstanie Warszawskie popełnili zbrodnię przeciwko narodowi polskiemu!!! Powstanie nie osiągnęło żadnego założonego celu: 1) Powstanie miało ochronić mieszkańców Warszawy - zginęło 190.000 ludzi (przeciętnie ginęło 3.100 mieszkańców Warszawy na dzień), 2) Powstanie miało ochronić miasto prze zniszczeniem - wprost przeciwnie miasto zostało zniszczone w ponad 90%, 3) Powstanie miało utrudnić wprowadzenie systemu radzieckiego do Polski, ale fizyczna eliminacja elity politycznej, która w dużym stopniu zginęła w powstaniu tylko ułatwiła wprowadzenie tego systemu. Z politycznego, strategicznego, społecznego i historycznego punktu widzenia powstanie było katastrofą, tragedią i niepotrzebną ofiarą złożoną z życia i mienia setek tysięcy warszawiaków. Powstanie to tylko 20.000 powstańców i bezmiar tragedii setek tysięcy mieszkańców Warszawy, którzy wcale nie byli zwolennikami powstania i powstańców. Warszawiacy stracili życie i dorobek całego życia dzięki idiotycznej decyzji kilku dowódców powstania. Składam autentyczne wyrazy współczucia dla mieszkańców Warszawy, którym dowódcy powstania zgotowali to piekło na ziemi.
  • chcieli byc wolni i sobie ta wolnosc zawdzieczac!!!!! nie nam oceniac czy bylo sluszne czy nie ! wybuchlo !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    piotrPOLAK(2014-05-02)
  • zgrupowanie" Janek" : 80 powstańców, wyposażonych w 7 (siedem!) sztuk prywatnej broni ( pistolety i jeden karabin), bez hełmów, bez butów - straty: 90 procent! więc może jednak warto zastanowić się nad tym, co się pisze, panie piotrPOLAK. AK przystąpiło do Powstania mając 600 pistoletów maszynowych a stawiło się 20 000 żołnierzy. W pierwszym dniu zginęło 2 tysiące żołnierzy, nic nie zdobyto.