UWAGA!

Z Gdyni do Elbląga. Repliki filmowe

Z Gdyni do Elbląga. Repliki filmowe

Z jesieni na wiosnę i znowu na jesień. Termin Gdyni Festiwalu Filmowego wciąż się zmienia. Jedno pozostaje bez zmian. To elbląska odsłona gdyńskiego festiwalu w postaci Replik. Tegoroczna 38. edycja Gdynia Festiwal Filmowy i elbląskie Repliki potrwają od 9 do 14 września.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to jedna z największych imprez filmowych w Polsce i jedyna, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. To przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Festiwal został zainaugurowany w 1974 roku. Jeszcze wtedy odbywał się w Gdańsku. Tak było aż do stanu wojennego, kiedy na trzy lata FPFF został zawieszony. Dziś to już 38. edycja Festiwalu, który od 1987 r. odbywa się w Gdyni.
       W tym roku podczas konkursu głównego zaprezentowanych zostanie 15 filmów, organizatorzy podali właśnie listę tych, które powalczą o Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Są wśród nich: „Bejbi Blues” w reż. Kasi Rosłaniec, „Bilet na Księżyc” Jacka Bromskiego, „Chce się żyć” reż. Maciej Pieprzyca, „Drogówka” w reż. Wojciecha Smarzowskiego, „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa, „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Imagine” w reż. Andrzeja Jakimowskiego, „Miłość” reż. Sławomir Fabicki, „Nieulotne” Jacka Borcucha, „Ostatnie piętro” w reż. Tadeusza Króla, „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze, Krzysztofa Krauze, „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego, „Psie pole” Lecha Majewskiego, „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego oraz „W imię…” Małgośki Szumowskiej.
       Elbląskie Repliki Gdyni Festiwalu to okazja, żeby obejrzeć wybrane filmy startujące do konkursu głównego gdyńskiego festiwalu. Repliki odbywają się w kinie Światowid od 1976 roku i mają rangę jednego z ważniejszych wydarzeń filmowych w Elblągu.
       - W tym roku wśród konkursowych filmów wiele jest takich, które już można było zobaczyć w kinie „Światowid” dlatego nastawiamy się na te produkcje, które jeszcze premier nie miały – mówi Natalia Klonowska, kierownik kina „Światowid”. Elblążanie będą mieli szansę zobaczyć przedpremierowo znakomite polskie produkcje dokładnie w tym samym czasie, co widzowie gdyńskiego Festiwalu.
       Listę festiwalowych filmów poznamy już wkrótce.
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)