UWAGA!

Zamech i inni – na dużym ekranie kina Światowid

Zamech i inni – na dużym ekranie kina Światowid

- Zamech był nie tylko miejscem pracy, ale współtworzył miasto, był jego siłą napędową. To w Zamechu narodziła się spółdzielnia „Sielanka", tu zawiązywano kluby sportowe i organizowano życie kulturalne – mówi Juliusz Marek, prowadzący cykl spotkań „Elbląg na dużym ekranie". Seans o elbląskim przemyśle w czasach PRL odbędzie się 2 marca o godz. 18.

- W latach 80. Zamech zatrudniał około 8 tys. pracowników, a przecież były jeszcze ZPO Truso, Zakłady Wielkiego Proletariatu, EZNS, Plastyk, Styren, później ZAS - Polmo, browar, mleczarnia, zakłady mięsne, Buczek, Marchlewski, ZNMR-y, EKB i wiele innych – przypomina Juliusz Marek. - O większości z tych firm, dzięki pasji filmowej p. Stefana Muli i filmowców amatorów, mamy archiwalne filmy lub choćby wzmianki w starych kronikach. Jest w czym wybierać i co wspominać.
       Od ponad siedmiu lat, z krótkimi przerwami, w pierwszy poniedziałek miesiąca miłośnicy historii Elbląga i regionu spotykają się w kinie „Światowid", by oglądać stare filmy dokumentalne i archiwalne kroniki. Dla wielu widzów stało się to obowiązkiem, inni przychodzą tylko na wybrane seanse. Ale i tak co miesiąc kino wypełnia się po brzegi. Takiej frekwencji nie mają dziś najgłośniejsze tytuły kinowe. Zastanawiać może tylko, czy nie wyczerpie się repertuar, bo w końcu Elbląg to nie Warszawa i tylu filmów tu nie kręcono.
       - Tego się nie obawiam, w archiwach mamy jeszcze wiele dokumentów, a nawet niezmontowanych ujęć – uspokaja Juliusz Marek. - I ciągle zbiór ten powiększa się, więc wystarczy go na kilka lat. A potem może zaczniemy od nowa, jeśli będą widzowie i miejsce do spotkań.
      
       Na seans „Zamech i inni – elbląski przemysł w czasach PRL" zapraszamy w poniedziałek, 2 marca o godz. 18 do kina Światowid. Projekcje filmowe przeplatane będą ciekawostkami z historii elbląskiego przemysłu. Aktywni widzowie zostaną nagrodzeni upominkami. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie" są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.
      
      
Patronem medialnym cyklu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...