UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kino Światowid: Era Nowe Horyzonty Tourneé

2010-02-19
Aktualizowany 2010-02-19 16:05
Kadr z filmu „Las”
Kadr z filmu „Las”

Od dziś (19 lutego) przez kolejne siedem dni będziemy mogli oglądać najciekawsze europejskie filmy pokazywane w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. „Głód”, „Las”, „Tlen”, „Dubel”, „Burrowing”, „Plaże Agnes” – to sześć filmów z Belgii, Szwecji, Francji, Polski, Rosji, Wielkiej Brytanii i Irlandii, nagradzane na wielu festiwalach, a które trafią na ekran kina Światowid. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenie na każdy z tych filmów. Sprawdź, czy wygrałaś/wygrałeś.

Szczególnie interesująco zapowiadają się pokazy filmu Piotra Dumały „Las”, który na Festiwalu w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za szczególne wartości artystyczne, filmu „Głód” w reżyserii Steve'a McQueena, który został nagrodzony m.in. Złotą Kamerą za najlepszy debiut w Cannes, Europejską Nagrodą Filmową za europejskie odkrycie roku, czy na 9. MFF Era Nowe Horyzonty - Grand Prix dla najlepszego filmu oraz Nagrodą Krytyków Filmowych, a także nagrodzonego przez publiczność wrocławskiego Festiwalu obrazu „Tlen” w reżyserii Iwana Wyrypajewa.
       „Głód” opowiada historię Bobby'ego Sandsa, pierwszego irlandzkiego więźnia, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Jego reżyser, Steve McQueen to uznany artysta wizualny, którego prace pokazywane są w muzeach na całym świecie. „Głód” jest jego debiutem fabularnym. Po premierze filmu zachwyceni krytycy zgodnie obwieścili, że pojawił się w europejskim kinie prawdziwy talent.
       Również Piotr Dumała jest pewnego rodzaju debiutantem, bo choć znamy go z wyśmienitych animacji, to „Las” jest jego pierwszym filmem fabularnym. W graficznych, drobiazgowo zaplanowanych, czarno-białych kadrach fotografowanych przez Adama Sikorę, Dumała przeniósł na ekran atmosferę swoich animacji. Powstał film bardzo „europejski”, uciekający od konkretu codzienności w nienachalną metaforę i uniwersalny symbol. Śmierć i proces odchodzenia, które tak naprawdę są jego istotą, poprzez chropowatą warstwę wizualną stają się jak gdyby namacalne.
       Zupełnie inne doznania proponuje Iwan Wyrypajew. „Tlen” jest bliższy teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny. To dziesięć piosenek – wierszy złożonych w rodzaj ekranowego setu przygotowanego przez DJ-a, którym jest sam reżyser, a wykonawcami są jego ostatnio ulubieni aktorzy – Karolina Gruszka i Aleksiej Filimonow.
       „Plaże Agnès” to najnowszy film ikony francuskiej Nowej Fali – Agnes Vardy. Nagrodzony francuskimi César oraz Étoile d'Or jako najlepszy film dokumentalny wyrasta z fascynacji nestorki kina zapisywaniem rzeczywistości. Reżyserka opowiada o samej sobie, o swoim dzieciństwie, rodzinie, inspiracjach. Komentując spoza kadru kolejne sceny, Varda zabiera widzów w przedziwną podróż w głąb siebie: od czasu spędzonego w Belgii dzieciństwa po feministyczne odrodzenie i związek z reżyserem Jaquesem Demy'm. Trudno uwierzyć, że ta dowcipna i urocza kobieta ma już osiemdziesiąt lat.
       Kolejne dwa filmy, w zupełnie inny sposób, a jednak dochodząc do podobnych wniosków, opowiadają o kondycji naszego życia i kultury. Szwedzki „Burrowing” pokazuje, że zanurzając się w wygodzie i konsumpcji, już dawno zatraciliśmy oryginalność, wolność, a nawet w pewnym sensie własne człowieczeństwo.
       Belgijski „Dubel” dzięki zastosowaniu zasady kolażu – zlepiania, zszywania ze sobą fragmentów rozmaitych narracji, stawia dość gorzką diagnozę dotyczącą kondycji świata opartego na zasadzie „kopiuj – wklej”.
      
       Repertuar Era Nowe Horyzonty Tournee:
       piątek, 19 lutego
       godz. 18:30 - „Głód”
       godz. 20:30 - „Tlen”
       sobota, 20 lutego
       godz. 14:30 – „Burrowing”
       godz.16:30 – „Las”
       godz.18:30 – „Dubel”
       godz. 20:30 – „Plaże Agnes”
       niedziela, 21 lutego
       godz. 14:30 – „Las”
       godz. 16:30 – „Plaże Agnes”
       godz. 18:30 – „Tlen”
       godz. 20:30 – „Głód”
       poniedziałek, 22 lutego
       godz. 18:30 – „Dubel”
       godz. 20:30 – „Burrowing”
       wtorek, 23 lutego
       godz. 18:30 – „Las”
       godz. 20:30 – „Głód”
       środa, 24 lutego
       godz. 18:30 – „Tlen”
       godz. 20:30 – „Plaże Agnes”
       czwartek, 25 lutego
       godz.18:30 – „Burrowing”
       godz. 20:30 – „Dubel”
      
      
       Pojedyncze zaproszenia wygrali: Natalia Czempińska („Głód”), Angelika Gwiazda („Dubel”), Anna Nocoń („Las”), Teresa Bublewicz („Tlen”), Michał Mełech („Burrowing”), Katarzyna Stępkowska („Plaże Agnes”). Gratulujemy. Potwierdzenia wysłaliśmy mailem.
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...