UWAGA!

Jak używać prawidłowo maseczki

 Elbląg, Jak używać prawidłowo maseczki
(fot. Anna Dembińska)

Minister zdrowia wprowadził od 16 kwietnia obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Najłatwiej jest to uczynić poprzez noszenie maseczek jednorazowych lub wielokrotnego użycia. Na ulicach naszego miasta już wcześniej można było zauważyć osoby w maseczkach. W celu zwiększenia skuteczności wykorzystania maseczek do ochrony osobistej, Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM przypomina, jak prawidłowo użytkować maseczki w tym maseczki wielokrotnego użytku.

Jak prawidłowo zakładać, użytkować i zdejmować maseczki ochronne?
       1. Umyć i zdezynfekować ręce środkiem na bazie alkoholu.
       2. Maską zasłonić usta i nos – zamocować ją w taki sposób, aby pozostały jak najmniejsze szczeliny między maską, a twarzą.
       3. Unikać dotykania maski podczas jej noszenia. Nie zdejmować i zakładać ponownie, nie zsuwać z twarzy. W przypadku dotknięcia maski, należy umyć ręce mydłem lub je zdezynfekować.
       4. Maski ochronne należy wymieniać kiedy zrobią się wilgotne, zapobiega to powstawaniu infekcji.
       5. Maski należy zdejmować łapiąc za wiązania z tyłu, bądź gumki. Nie należy łapać ich za przód.

 

DODATKOWO PRZECZYTAJ: JAK PRAWIDŁOWO ZDEJMOWAĆ RĘKAWICZKI

Maseczki jednorazowe od razu po zdjęciu należy wrzucić do foliowego woreczka, szczelnie związać i wyrzucić do worka na śmieci. Takie odpady należy wynosić co najmniej raz dziennie. Maseczek po zdjęciu z twarzy nie należy kłaść na żadne blaty lub inne powierzchnie.

Maseczki jednorazowe nie nadają się do ponownego użytku!

Maseczki wielorazowego użytku, po ich zdjęciu, należy zapakować w foliowy woreczek i przechowywać je w nim do czasu prania lub dezynfekcji. Maseczki takie należy prać osobno, z użyciem powszechnie stosowanych detergentów, w temperaturze 60 stopni lub więcej, przez 45 minut. Po ich wyschnięciu, należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury żelazka (min. 100 st. C) i przechowywać w czystym miejscu do czasu ponownego użycia. Okresowo kontrolować stan materiału maseczki.

Wielorazowe maseczki można również dezynfekować używając środka antybakteryjnego na bazie alkoholu. Powierzchnię maseczki należy obficie spryskać środkiem odkażającym i pozostawić do wyschnięcia, jednak za bardziej skuteczną metodę uważa się pranie ich w wyżej wymieniony sposób.

Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Instrukcja ok, no to teraz panie od kryzysu ustal z prezydentem kiedy dostarczycie maseczki dla mieszkańców naszego miasta? Bo to kpina jakaś jest, że w dalszym ciągu nie realizujecie podstawowego bezpieczeństwa elblążan. Nie wiecie jak to zgłoście się choćby do prezydenta Olsztyna albo nieco bliżej do Wójta Rychlik.
 • a czy prywatne auto jest traktowane jako "miejsce publiczne"i trzeba w nim również nosić maskę?
 • Prywatne auto to jakby teren prywatny :)
 • jak się ładnie dajemy zaganiać przez psy pasterskie w mediach masowego rażenia. ..
 • komedia. .. .po prostu komedia. .. :(
 • To jest kpina co wyprawia rząd o noszeniu maseczek. Żona była w aptece po maseczki 70zl za 10 szt a rękawiczki za opakowanie 100zl a wcześniej kosztowało 25zl.. Szumowski gdzie są darmowe maseczki wprowadziłleś to plac
 • Ja będę chodził w jednej masce przez cały miesiąc. Skończyło się moja cierpliwość przez te zakazy. Powinniśmy wszyscy wyjść na ulice w całej Polsce walczyć o wolność.
 • heheh, przecież nawet jak (nie)rząd "rozda"jakieś maseczki, to przecież zostaną zakupione za NASZĄ KASĘ !!!! Myślcie owieczki, jeszcze nie jest za późno, choć jest już za 1 minutę dwunasta; ]. .. a maseczki mają nabić kabzę firmie powiązanej z rządem, jak mówi "ulica". .. ileż to fajnych interesów można zrobić na tej fejkowanej "plandemii"
 • NWO pełną gębą. .. jak z 2 tygodnie wejdzie zakaz rozmawiania z kimkolwiek - to też przestaniecie gadać ze sobą? Aha, i jeszcze obowiązek zakupu płynu dezynfekcyjnego na Orlenie; )- koszt produkcji +-10 zł/baniak - w sprzedaży chodzi koło 100 pln; ))))- to taki "podatek od paniki pseudo-epidemicznej"??? Ta śmieszna epidemia z d. .. ciągnie coraz większym wa. łkiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  WylaczTV(2020-04-10)
 • to taki "podatek od posłuszeństwa"; O dla zmaltretowanych telewizją lemingów.
 • daliście sobie wmówić zagrożenie którego nie ma, boicie się bo tak wam każe telewizja, ludzie włączcie myślenie, rządzący tym światem zrobili z was niewolników, to stara metoda, najpierw zastraszyć a potem wziązć za mordę ale to dopiero początek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  koronaświrus(2020-04-10)
 • i co jeszcze, jak sie podcierac?
Reklama