UWAGA!

Koronawirus w Elblągu: dziś 17 wyzdrowień i jedno zakażenie. Apel Sanepidu

 Elbląg, Graf. Andrzej Kraśkiewicz
Graf. Andrzej Kraśkiewicz

O 17 wyzdrowieniach i jednym zakażeniu SARS-CoV-2 w Elblągu poinformował dziś (4 września) Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. Zakażenie dotyczy młodej kobiety przebywającej w izolacji domowej.

Warto dodać, że 4 wyzdrowienia odnotowano też w powiecie elbląskim.

Jeśli chodzi o nasze województwo, to do tej pory odnotowano 952 zakażenia i 572 wyzdrowienia. Zmarło 9 osób.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 691 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i śmierci 8 kolejnych osób, z których większość miała choroby współistniejące. Łącznie w kraju odnotowano do dziś 69 820 zakażeń i 2100 zgonów. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w skali Polski stwierdzono dziś największy dobowy przyrost ozdrowieńców: 1227 osób. Ministerstwo podało też, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 22,4 tys. testów.

- Chwilowo mamy pewną stabilizację, podkreślam, jednak słowo „chwilowo”, bo sytuacja może szybko się zmieniać – relacjonuje Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Powtarzamy jak mantrę apel: chrońmy się. Ten wirus jest, u niektórych osób wywołuje poważne skutki. Rzeczywiście dotyka głównie osoby starsze i mające choroby współistniejące. Praktyka pokazuje jednak, że bardzo boleśnie mogą to przechodzić także osoby znacznie młodsze. Każdy organizm ma indywidualne predyspozycje, więc ktoś młody, kto czuje się zdrowy, może bardzo dramatycznie zareagować na tego wirusa. Nie można więc wymyślić sobie zasady w rodzaju: „Jak nie mam pięćdziesiątki wzwyż, to gdy zachoruję, nic mi się nie stanie”.

Dyrektor elbląskiego Sanepidu przypomina o podstawowych zasadach w przeciwdziałaniu zakażeniom. - Mówimy o nich od kilkunastu tygodni, a ich przestrzeganie pozwoliło nam wrócić do rzeczywistości i zrezygnować z niektórych ograniczeń. Chodzi oczywiście o zachowanie dystansu, noszenie masek, szczególnie w zamkniętych przestrzeniach, mycie i dezynfekcję rąk – zaznacza. Przypomina też o aktualizacji zasad, które w związku z pandemią koronawirusa opublikowano 2 września, a z którymi można zapoznać się na stronie rządowej. Chodzi m. in. o kwestie kwarantanny i izolacji domowej, ich długości i uczestnictwa w całym procesie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szczegóły są dostępne pod tym linkiem.

Dyrektor Marek Jarosz ponawia też apel Sanepidu o odpowiednią współpracę ze służbami.

- Spotykamy się coraz częściej z odmowami udzielania informacji, które są nam niezbędne przy podejmowaniu decyzji o kwarantannie, która jest zresztą równorzędna ze zwolnieniem lekarskim i wypłatą świadczeń z tytułu uzasadnionej nieobecności w pracy. Bardzo proszę, by do naszej pracy i pytań o kontakty z innymi podchodzić ze zrozumieniem. Nie robimy tego ze wścibstwa czy z nudów, ale z konieczności chronienia osób, które miały kontakt z zakażonym i wszystkich innych. Tylko taki cel przyświeca nam w zbieraniu tych informacji, a to jest bardzo ważne, bo daje większą szansę na to, że uda się ogarnąć wszystkie osoby, które mogły się zarazić i wysłać je na te 10 dni odpoczynku, by sprawdzić, czy coś się będzie działo, czy nie.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Prawda jest taka, że szczepionki oraz skutecznego celowanego leczenia na Covid najprawdopodobniej nie będzie. Tak samo zresztą jak w przypadku innych wirusów WZW typu C lub HIV itd.
 • To już oficjalne że media pompują Covid jak Czajka ścieki do Wisły. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  18
  NaZdrovie(2020-09-04)
 • Walka z wiatrakami. Mitycznym wirusem. 67-47 = 20 osób czeka na ozdrowienie czytaj w oczekiwaniu na testy. Pogubiłem się już w tej polityce.
 • Nie ma zadnej Pandemi. NFZ podal oficlajne dane ile osob zmarlo na koronke bez chorob towarzyszacych - 296.. .. .Testy PCR daja falszywie poztywne wyniki, sam tworca testow przyznal ze nie nadaja sie do diagnozy wirusow. Media pompuja strach. Walczmy z tym. Coraz wiecej osob na swiecie sie budzi, Premierzy innych panst zaczynaja przepraszac za lockdown. Nie mozemy doposcic do zamkniecia polski drugi raz. Pogonic rzad i ta fake pandemie zanim bedzie za pozno!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  18
  abcdeee(2020-09-04)
 • Ci chcą ludzi wysyłać na 10 dni odpoczynku, a prawdziwi chorzy mają utrudniony dostęp do leczenia ! Po zwolnieniu lekarskim pracodawcy często zwalniają z pracy, albo zabierają wszystkie dodatki do wynagrodzenia. I jakich 17 'wyleczonych'skoro nikt niczym ich nie leczył Groteska.
 • Straszny ten koronawirus, może w przyszłym roku wyjdę z piwnicy i będę mógł zdjąć nocnik z głowy. A nie pomyliłem się, maseczkę z głowy a nie nocnik. Na nocniku siedzę, żeby nie posikać się z strachu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  21
  Zestrachanapiczka(2020-09-04)
 • Czy w Elblągu znajdą się ludzie znający swoje prawa którzy bez kagańców (maseczek )chcieliby grupą pójść na drobne zakupy np. do Castoramy albo Ogrodów jednocześnie uświadamiając innych że to wszystko to koronosciema ? Może i ten wirus jest ale na pewno nie jest tak groźny żeby nasz rząd wprowadzał takie nakazy i obostrzenia łamiąc nasze prawa człowieka zapisane w konstytucji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18
  27
  Lubię Pomagać :)(2020-09-04)
 • Renato gdzie jesteś??? Zaczęło się to co przewidujesz od pół roku. Pandemia nadeszła!!! Proszę napisz szybko coś mądrego!!!
 • To jest porąbane. Epopeje w tv o herosach pracujących w Sanepidzie. Dramat bo telefony dzwonią. .. .a wcześniej latami kawę się piło i ścigało co najwyżej salmonellę. A lokalnie 17 osób wyzdrowiało ale nie byli poddani żadnemu leczeniu. To jaka to zasługa służby zdrowia ? Po prostu wirus zwalczył sam organizm. Układ odpornościowy zrobił swoje.
 • Jasne, że nie robicie tego z nudów. Robicie to dla kasy, a dokładnie dla tych 70% do pensji które wam ostatnio dorzucono za pracę w warunkach epidemii. Epidemii, którą sami najpierw ogłaszacie. oczywiście. Lux robota.
 • @hd - To akurat patologia naszych czasów. Praca w warunkach epidemii, jakiej epidemii jak pracują w sterylnych warunkach bez odwiedzin etc. Jak dodatek covid dla całego szpitala kiedy oddziały stały na pusto (porodówka tylko dla kobiet zakażonych no chore zero przyjęć ha ha)i tylko ten jeden zakaźny oddział był mianowany do przyjmowania pacjentów covid. No ale kasa leci.
 • Przez lata spotykaliśmy się z różnymi chorobami infekcyjnymi, przebiegającymi często z bardziej burzliwymi objawami, ale nikt z tego powodu nie wpadał w panikę, nie zarządzał kwarantanny, izolacji, nie zmuszał ludzi zdrowych do wykonywania testów, badań – tylko dlatego, że znaleźli się w pobliżu osoby zainfekowanej. Po prostu zachowywano się racjonalnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  6
  uwaga(2020-09-04)
Reklama