UWAGA!

Musimy zakrywać usta i nos (aktualizacja)

 Elbląg, Musimy zakrywać usta i nos (aktualizacja)
(fot. Anna Dembińska)

Taki obowiązek nakłada rząd w rozporządzeniu, które zacznie obowiązywać od czwartku, 16 kwietnia do odwołania. Dotyczy zakrywania ust i nosa za pomocą „części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki” podczas przebywania w miejscach publicznych. O czym warto wiedzieć?

Zakrywać nos i usta musimy podczas podróżowania komunikacją miejską, koleją, autobusami rejsowymi, a także we własnych autach, jeśli podróżują z nami osoby, z którymi na co dzień nie mieszkamy. Maseczki są też od 16 kwietnia obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych – na ulicach, placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, targowiskach, w lasach, parkach, na bulwarach (jak już będzie można po nich spacerować). Zakrywać nosa i ust nie trzeba dzieciom do lat 2 lub osobom, które mają problemy z oddychaniem albo nie są w stanie sami zakryć lub odkryć ust i nosa.

Warto dodać, że na żądanie policji lub innych instytucji, które mają prawo na legitymować lub weryfikować naszą tożsamość, maseczkę będziemy musieli zdjąć. Ministerstwo Zdrowia ma po południu opublikować ostateczny kształt rozporządzenia w sprawie zakrywania ust i nosa.

Maseczki można kupić w wielu miejscach i sklepach, także w Elblągu. Każdy musi się w nie zaopatrzyć we własnym zakresie. Samorząd Elbląg zapewnił maseczki pracownikom służby zdrowia i miejskich instytucji, które pomagają potrzebującym.

- Dotychczas zapewniliśmy środki ochronne, w tym maseczki i płyn do dezynfekcji na łączną kwotę 144 tys. złotych. Złożyliśmy też wniosek o przydział 103 tys. maseczek z programu "Maseczka dla Polski". To liczba mieszkańców, określona na podstawie liczby deklaracji na wywóz odpadów, które składają elblążanie. Część samorządów już te maseczki otrzymała, nasz wniosek jest na liście oczekujących do rozpatrzenia. Otrzymaliśmy informację, że transport, który już dotarł do kraju, został rozdysponowany. Musimy czekać na ewentualne kolejne - powiedział nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

 

Aktualizacja z godz. 15.30: Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia dopracowało szczegóły rozporządzenia w tej sprawie. Wynika z niego, że obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć m.in. zakładów pracy i budynków użyteczności publicznej (w tym także biur) z wyłączeniem osób tam zatrudnionych, chyba że chodzi o osoby obsługujących interesantów; oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczyć wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) – a więc środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz autami (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób). Obowiązek nie powstaje, gdy będziemy jechać z osobami, z którymi zamieszkujemy.

Ministerstwo uznało, że przepisy nie będą stosowane m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa. Podwyższono też granicę wieku z 2 do 4 lat dla dzieci, które nie będą musiały zakrywać nosa i twarzy.

Projekt rozporządzenia został skierowany do Rady Ministrów, ma obowiązywać od 16 kwietnia.

red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Demagogia, nakręcili psychoze. O kant tyłka rozbić te noszenie maseczek.
 • Dlaczego od czwartku? A co tam na poczcie sprzedajemy? a, zarabiamy?
 • Co to znaczy na żądanie policji ? A jak zażąda żebym szczekał to mam mu wtórować ? Pier lon e niewolnictwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  14
  Nie i ch(2020-04-15)
 • Jesli nawet wykształceni lekarze nie wiedzą jak używać srodkow ochrony żeby sie nie zarazić to tym bardziej Janusz nie będzie wiedział . Ludzie z oszczędności i lenistwa beda nosić jedna maseczkę przez tydzien a może i dłużej . Kolejny chory przepis chorych ludzi
 • Koczkodan... ten nik wyraża więcej niż tysiąc słów. Koczkodan-i wszystko jasne :)
 • Ty Januszzzz czy jak ci tam... Nie podoba się noszenie maseczek? To siedź na tyłku w domu nie wychodź na ulicę i nie zarażaj innych. Maseczke można przeprac,przeprasowac,zdezynfekowac,wyparzyć i jest do ponownego uzytku-trabią o tym wszedzie. Juz ty wszystko wiesz najlepiej. Ludzie sa madrzejsi niz ci sie wydaje chyba mierzysz wszystkich wlasna miarą
 • @Januszzzz - "Kolejny chory przepis chorych ludzi"- Przez ***** za srebrniki 500+ wybranych, bez chwili pomyślenia o przyszłości, wiec nie narzekaj. Przyszłość jest teraz, tu jest Polska, musisz to spróbować zrozumieć.
 • I bardzo dobrze, że trzeba nosić maski. Szkoda tylko, że tak późno. Był kilka tygodni temu opisany przypadek polskiego lekarza, który kilka godzin operował pacjenta z innym lekarzem zakażonym już wtedy koronawirusem. Zwykła maseczka chirurgiczna ochroniła go przed zarażeniem. To taka informacja dla "Januszy", którzy uważają, że noszenie maseczek mija się z celem.
 • Kiedyś przyświecała nam myśl że chcemy na zachód . Bo tam nauka lepsza niż na wschodzie , bo tam wolność , lepsze zarobki ,towary . Dlaczego dziś nie słuchamy mądrych ludzi zachodu ? 60-80% ludzi będzie zakażonych . Dużo tego nie przeżyje . Na pewno nie uratują ich głupie rozporządzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  8
  Smutne ale prawdziwe(2020-04-15)
 • Jakie normy muszą spełniać te tzw. zakrycia twarzy ??? Tak na zasadzie analogii : użyj prezerwatywy, albo jakiejś folii, woreczka, w sumie tego co masz pod ręką. Może nie zajdzie w ciążę ? Z tego co wiem produktem utrzymujący barierę przeciw wirusom jest maska twarzowa klasy FFP3 ! I znowu babol proszę państwa. Albo coś robimy na poważnie, bo chyba sytuacja taka jest o czym informują media, albo stosujemy półśrodki udając że przesłona apaszką jest równoważnym zabezpieczeniem z wymienioną powyżej maską.
 • Dlaczego ten rząd wprowadza takie zarządzenie, a NIE DAJE maseczek bezpłatnie?! Sprowadził z Chin cały statek. tylko sprzedaje po 10 zł? Ja już dawno zapracowałem na jakieś wsparcie od tego Państwa. D L A C Z E G O więc MAM SOBIE KUPIĆ maseczkę skoro to noszenie nakazał rząd? Niech rząd mi i każdemu Polakowi da maseczkę BEZPŁATNIE.
 • My jesteśmy jako statyści w tym przedstawieniu. Prawdziwa rozgrywka, finansowa, rozgrywa się gdzieś tam w gabinetach mocarstw. No ale na tym stanie rzeczy można doskonale ocenić zachowania ludzi, przeprowadzić skrupulatne badania z zakresu wpływu strachu na ludzkie zachowania i przede wszystkim wyciągnąć wnioski jaki wpływ ma strach i plotka na gospodarki, giełdę, fundusz walutowy.
Reklama