UWAGA!

Od poniedziałku na klientów czekają fryzjerzy, kosmetyczki i restauracje

 Elbląg, od 18 maja będzie można iść do fryzjera
od 18 maja będzie można iść do fryzjera (fot. Anna DEmbińska, arch. portEl.pl)

Częściowy powrót do szkół, poluzowanie rygorów dotyczących treningów sportowych, otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, częściowe „odmrożenie” gastronomii - to tylko niektóre elementy luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Wchodzą w życie w poniedziałek, 18 maja.

Od 17 maja dzieci poniżej 13 lat mogą wychodzić z domu bez towarzystwa osoby dorosłej. Zwiększona została także liczba wiernych mogąca wziąć udział w nabożeństwach. Limit został zwiększony do 1 osoby na 10 m kw.

Od 18 maja zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Będą mogły funkcjonować pod warunkiem zachowania warunków bezpieczeństwa: obowiązek noszenia maseczek (jeżeli zabieg na to pozwala), używanie w miarę możliwości ręczników jednorazowych oraz przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie będzie mógł czekać na swoją kolej w poczekalni.

Tego samego dnia „odmrożona” zostanie gastronomia. W tym przypadku wymagania i zalecenia bezpieczeństwa przewidują limit osób w lokalu (1 osoba na 4 m kw), dezynfekcja stolika po każdym kliencie, zachowanie odległości pomiędzy stolikami i klientami. Obsługa lokalu i kelnerzy będą musieli nosić maseczki i rękawiczki.

Tego dnia będą mogły zostać otwarte schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe lub świetlice środowiskowe. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

Zmiany obejmą też komunikację. Zarządzający transportem publicznym będą mieli do wyboru dwie opcje dotyczące liczby pasażerów w pojazdach: tak jak do tej pory (połowa miejsc siedzących) lub zwiększenie do 30 proc. łącznej liczby miejsc siedzących i stojących.

18 maja to także poluzowanie obostrzeń w sferze kultury. Będą mogły funkcjonować kina plenerowe (w tym samochodowe). Można będzie wznowić prace na planach filmowych oraz nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury oraz próby i ćwiczenia. Będą mogły być organizowane także indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

 

Sport

Ułatwiono też treningi w grach zespołowych. Od 18 maja na pełnowymiarowych boiskach piłkarskich będą mogły trenować 22 osoby plus 4 trenerów. W przypadku wydzielenia na boisku pięciometrowej strefy bezpieczeństwa na obu połowach może trenować po 16 zawodników plus 3 trenerów. Na takich obiektach jak: niepełnowymiarowe boiska, skocznie, otwarte tory, orliki, skateparki – może przebywać maksymalnie 14 osób plus 2 trenerów.

Treningi będą się mogły odbywać także w halach i obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób i trener (w obiektach do 300 m kw), 16 osób plus 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m kw), 24 osoby plus 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m kw), 32 osoby plus 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m kw). W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

 

Luzowanie obostrzeń w szkołach od 25 maja i 1 czerwca

Od 25 maja niektórzy uczniowie będą mogli wrócić do szkoły. Lekcji jeszcze nie będzie, ale rząd umożliwił organizację zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz klas maturalnych. Konsultacje mają dotyczyć przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje dotyczące wszystkich przedmiotów mają wrócić od 1 czerwca.

Od 25 maja na uczelniach będzie możliwość zorganizowania zajęć, których nie można przeprowadzić zdalnie oraz zajęć dla studentów ostatniego roku. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Do 12 czerwca zostaną przedłużone kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej: z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama