UWAGA!

Ozdrowieńcy mogą już oddać osocze w Elblągu

 Elbląg, Ozdrowieńcy mogą już oddać osocze w Elblągu
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

- Ozdrowieńcy z Elbląga i okolic, którzy chcieliby oddać osocze, nie muszą jechać do Gdańska czy Olsztyna. Osocze mogą oddać w elbląskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – informuje Urząd Miejski w Elblągu. Wykorzystanie osocza ozdrowieńców w leczeniu chorych to kolejny sposób walki z pandemią COVID-19.

Do tej pory osoby z Elbląga i okolic, które przechorowały koronawirusa, nie mogły oddawać osocza w naszym mieście, na szczęście teraz to się zmieniło. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bema 80 czeka już na osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Szczegóły rejestracji można znaleźć pod tym linkiem, a także pod numerem telefonu 55 235 22 13.

Kto może oddać osocze?

- Osoba, która wyzdrowiała po przechorowaniu COVID-19 lub przebyła bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 musi spełniać standardowe kryteria dawcy krwi (m.in. stanu zdrowia, wagi, wzrostu, nieprzebywania w obszarach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej np. obszary występowania wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii). Ostateczną i wiążącą decyzję podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej - informuje olsztyńskie RCKiK.

Dodatkowo osoby, które chcą oddać osocze po przechorowaniu COVID-19, muszą spełniać następujące warunki:

- przechorowały COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

- są w wieku 18-65 lat;

- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Warto zaznaczyć, że pobieranie osocza nie jest bolesną procedurą dla dawcy. Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała po przetoczeniu wzmacniają procesy obronne w organizmie osoby chorej, o czym informuje strona twojakrew.pl.

Przypomnijmy raz jeszcze, że nie ustaje zapotrzebowanie na krew. Punkty krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi do celów medycznych mimo trwającej pandemii. Zapotrzebowanie na krew poszczególnych grup w naszym regionie można sprawdzać pod tym linkiem.

- Badania naukowe przeprowadzone w różnych krajach potwierdzają, że osocze ozdrowieńców COVID-19, podane we wczesnej fazie choroby, może wspomóc organizm w walce z wirusem – informuje prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Wśród osób, którym podano osocze w ciągu trzech dni od rozpoznania, a także wśród osób, którym podano osocze zawierające wysokie poziomy przeciwciał neutralizujących wirusa, uzyskano zmniejszenie ryzyka zgonu – podkreśla. - Dołączcie do nas, medyków. Dołączcie do tych, którzy pomogli wam i pomóżcie w uratowaniu innych - apeluje do ozdrowieńców lekarz.

oprac. TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • na odznaczenie zasłużony dla narodu HDK czekam lata i sza ! odbieracie dar i chęci. prosze podać listę laureatów nagrody.
 • Niestety Elbląg na przestrzeni całego kraju i innych miast wygląda bardzo słabo. Już niespełna 2% obywateli Elbląga zakażonych. .. nie licząc tych nie zdiagnozowanych. Elbląg robi się czarnym punktem na mapie Polski, bo nawet w Warszawie nie ma tyle pozytywnych przypadków co w Elblągu (przeliczając liczbę ludności miasta do liczby zarażonych). A co robią włodarze??? A no nic, pozamykali się w domach. Może tak pozamykać przedszkola, gdzie są ogniska zakażeń
 • W ciągu doby wykonano ponad 35,1 tys. testów !!!! dlatego dziś tylko 21 tys zakażeń. Dla przykładu w Niemczech wykonuje się dziennie po 200-300tys. testów.
 • Ważne są też objaśniania do dwóch pierwszych punktów: 👉 Prawdopodobieństwo przed testem (szansa, przed testem, że pacjent ma chorobę na podstawie epidemiologii, kontaktu z przypadkiem, wyników klinicznych)jest małe. 👉 Ag-RDT nie są zalecane do rutynowego nadzoru lub zarządzania przypadkami w tym otoczeniu. Pozytywne wyniki testu byłyby prawdopodobnie fałszywie dodatnie. Preferowane są testy molekularne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż: 👉 "Dawcy krwi bezobjawowi nie spełniają definicji przypadku podejrzanego"i nie zaleca się wobec nich stosowania Ag-RDT. (Ag-RDT - Antigen-detection rapid diagnostic test - szybki test antygenowy)- To ten od "tymbarka"🙂 Odnosimy takie wrażenie, że WHO zaleca aby nie stosować testów antygenowych w żadnej sytuacji, w której są obecnie masowo używane.
 • Wszystkie kraje podobnie jak Polska zwiększają udział testów antygenowych w wykrywaniu Sars-Cov-2. Sprawdźmy jakie zalecenia WHO ma odnośnie szybkich testów antygenowych. WHO opublikowało 11 września dokument pt. : "Wykrywanie antygenu w diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2 przy użyciu szybkich testów immunologicznych: Tymczasowe wytyczne" strona 6,Tabela 1: 👉 Sytuacje, w których nie należy stosować SARS-CoV-2 Ag-RDT, na podstawie dostępnych informacji: 🔸 Nie używaj SARS-CoV-2 Ag-RDT: 🔹 U osób bez objawów, chyba że osoba miała kontakt z potwierdzonym przypadkiem 🔹 Gdy jest zero lub tylko sporadyczne przypadki 🔹 Brakuje odpowiednich środków bezpieczeństwa biologicznego, zapobiegania zakażeniom i kontroli (IPC) 🔹 Postępowanie z pacjentem nie zmienia się w zależności od wyniku testu 🔹 Do kontroli na lotnisku lub na granicy w punktach wejścia 🔹 W badaniach przesiewowych przed oddaniem krwi
 • To akurat się zgadza. Tylko to już klasyczne bicie piany, nie ma potrzeby testowania ponad liczbę zleceń wg ministerstwa. Niemcy nie bawią się w szczątkowe testowanie i nawet z wczoraj wyszło im ledwie poniżej 16tys zakażonych. Źli Niemcy zabrali nam lekarzy, oferują pomoc jakiej nam nie trzeba. A szpital na Narodowym jest szpitalem tylko z nazwy. Zbyt chory nie zostaniesz przyjęty.
 • to teraz od liczby zarażonych odejmij conajmniej połowe, bo to zdrowi ludzie. testy nie wykazuja konkretnego wirusa
 • Elbląg wypada standardowo. Jaki % z tych osób leży w szpitalu ? Znikomy. W skali całego kraju masz przyrosty, masowe kwarantanny, osoby których nikt nie testuje. Jednego dnia jest fajnie, kolejnego gorączka, ból pleców, zanik węchu i smaku. To i siedzisz w domu odliczając dni do końca izolacji.
 • Raczej sytuacja jest dramatyczna w całym kraju. Od dłuższego czasu. Podziel te dane o zgonach zmarło ponad 500 osób na szpitale, poczytaj relacje młodego rezydenta, który nic tylko ciała odwozi do kostnicy szpitalnej. Tam dzieją się sceny dantejskie a rząd udaje, że jak przetestuje zaledwie 31tys osób to jakby krzywa zakażeń spadała. W sumie teraz na tydzień mamy tematy zastępcze, dać artystom pół miliona czy dwa miliony. A może media będą klepać temat veto budżetu UE w ramach praworządności. Tematów nie zabraknie byle pandemia zeszła na drugi plan.
 • Włodarze i urzedasy siedzą w domku a dekle pracują na nich. hahaja ale z nas barany.
 • Po co wam osocze? Leczycie kogos? Kolegow chyba tylko.
 • W sumie temat na czasie. Osocze. Politycy mogli by zająć się zaopatrzeniem szpitali w najpotrzebniejsze leki w walce z covid a nie wykrzykiwać coś pod tytułem zwróćcie na lekarzy. Politycy odklejeni od rzeczywistości. Oddajcie nam lekarzy wredne helmuty. A w odpowiedzi wstaje lekarz pierwszy w brzegu i mówi do czego mam wracać ? Normalny młody konował od skręceń i złamań, nie jakiś tam profesor czy kardiochirurg, wynagrodzenie 108tys EURO rocznie, dodatek socjalny 12tys EURO rocznie (socjalny = fajnie brzmi jak socjalny zasiłek). To chyba jakby miał takie pieniądze w polskim szpitalu to by nie leciał za pracą za granicę. Nie szanujemy pracy lekarzy, teraz oczekujemy od nich cudów, heroizmu podobnie jak od personelu wspomagającego ratowników, pielęgniarek a te cuda nie nadejdą. Tak nie działa ochrona zdrowia.
Reklama