UWAGA!

Parki, lasy, plaże ponownie dostępne

 Elbląg, Stęskniliście się za spacerami po Bażantarni?
Stęskniliście się za spacerami po Bażantarni? (fot. archiwum portEl.pl)

Od poniedziałku, 20 kwietnia, rząd znosi część obostrzeń wprowadzonych wcześniej z powodu epidemii koronawirusa. Można będzie już korzystać z plaż, lasów, parków, zachowując odpowiednie odstępy między sobą. Co ciekawe, w lasach nie musimy zakrywać nosa i ust. W innych miejscach publicznych nakaz nadal obowiązuje i to do odwołania.

Na liście miejsc, z których możemy korzystać bez obaw przed ukaraniem mandatu, w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów, znalazły się parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, jordanowskie, zabytkowe, plaże oraz lasy. Zakaz dotyczy nadal korzystania z miejsc do biwakowania, wiat oraz placów zabaw dla dzieci. Do odwołania mamy też obowiązek zakrywać w miejscach publicznych usta i nos, wyjątek dotyczy jedynie przebywania w lesie (na plażach i w parkach trzeba zakrywać...)

Rząd zniósł ograniczenia w poruszaniu się bez ważnego powodu, nadal jednak obowiązuje przepis, że pieszo jednocześnie mogą się poruszać najwyżej dwie osoby w odległości nie mniejszej niż dwa metry (chyba że to niemożliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do 13. roku życia lub osobą niepełnosprawną). Można więc legalnie biegać, jeździć na rowerze, ale z zachowaniem ostrożności (odstępu) i zakrywaniem ust i nosa. 

Od poniedziałku zmienią się także zasady korzystania ze sklepów. Zakupy w godz. 10-12 dla osób powyżej 65. roku życia będą obowiązywać od poniedziałku do piątku (już bez weekendów) i będzie je mogło robić więcej osób naraz. 

W obiektach do 100 m kwadratowych mogą to być jednocześnie 4 osoby na jedno stanowisko kasowe (na targowiskach - 4 osoby na jedno stoisko handlowe), a w sklepach powyżej 100 m kw. – jedna osoba na 15 m kw. powierzchni. Podobna zasada dotyczy też udziału w nabożeństwach w kościołach.

 

Całe rozporządzenie w tej sprawie znajdziecie tutaj

 

oprac. RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • w lesie mozna bez maski a na plazy to juz nie? przecez to idiotyzm
 • Rozporządzenie nie jest do końca sprecyzowane. Pytanie czy można już od jutra chodzić normalnie po mieście bez podania ważnego powodu przemieszczania się?
 • Dziękujmy,a zarazem Pozdrawiamy! Panie Prezydencie ,Panie Premierze, oraz Panie Ministrze Naszego Zdrowia. Z Całego Serca Dziękujemy , że o Nas dbacie i pamiętacie, o zwykłych ludziach ,emerytach ,rodzinach dzieciach ,przedsiębiorcach.Przedsiebiorcy i pracownicy ,są Naprawdę Wdzięczni za tak ogromną pomoc finansową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  37
  MieszkańcyElbląga(2020-04-19)
 • A Ty nowy w Polsce? Od dawna żyjemy w kraju absurdów i Bareizmów. Tutaj mało co może zadziwić.
 • Dziękujemy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  16
  Przedsiębiorcy(2020-04-19)
 • Bylejakości ciąg dalszy, byle do wyborów.
 • Bażantarnia nie jest lasem w rozumieniu tego rozporządzenia. Bażantarnia została zamknięta przez Zarząd Zieleni miejskiej w Elblągu i nie wiadomo czy ja otworzą.
 • Czy to park?
 • Warunkiem wstępu do lasów i parków jest noszenie masek. I ministerstwo zdrowia nic nie mówili o wstępie na plażę więc nie oszukujcie ludzi jak nie wiecie
 • Ale nam się trafiło , wszyscy mamy tak dobrze jak u Pana Boga za piecem , szczególnie przedsiębiorcy są jak pączki w maśle!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  Szczęśliwy traf(2020-04-19)
 • Roweru miejskiego wypożyczyć nie można (w Elblagu i tak ich nie ma)ale hulajnogi fruwają że hej. Godziny dla seniorów ? I tak przychodzą przed 10 i po 12 a więc bez sensu. Maseczka, po 15 minutach do wymiany, siedlisko wszystkiego co niezdrowe. Spróbójcie posiedzieć w aucie przy zamkniętym obiegu wewnętrznym włączanym na panelu klimatyzacji, po chwili zaduch, stęchlizna, szyby zaparowane, pleśń, grzyby w obiegu, ogólnie złe samopoczucie. To samo w tych maseczkach - układ oddechowy człowieka to układ otwarty, produkty przemiany gazowej powinny opuścić nasz organizm, w przeciwnym wypadku dojdzie do choroby. Przy spacerze opory oddechowe oraz wilgoć uniemożliwiają jakąkolwiek większą aktywność. To się wszystko kupy nie trzyma. Polacy potrafią myśleć samodzielnie, nie są sterowalni. Od jutra w parkach i lasach w gronie znajomych będzie można przedyskutować i omówić skutki tego testy i eksperymentu na narodzie !
 • redaktor Bażantarnia jest parkiem. O parkach też jest mowa w rozporządzeniu. To przepis wyższego rzędu niż zarządzenie Zieleni Miejskiej. Niemniej sprawdzimy w poniedziałek rano, czy Zieleń się o tego zastosowała.
Reklama