UWAGA!

Regionalne luzowanie obostrzeń

 Elbląg, Gabinety kosmetyczne będą mogły działać ponownie od 26 kwietnia
Gabinety kosmetyczne będą mogły działać ponownie od 26 kwietnia (fot. Anna Dembińska)

Uczniowie z klas I-III w województwie warmińsko-mazurskim i w 10 innych regionach wrócą od 26 kwietnia do nauczania hybrydowego. Zostanie wznowiona wówczas także działalność zakłądów fryzjerskich i kosmetycznych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił dzisiaj na konferencji prasowej zasady luzowania obostrzeń w pandemii koronawirusa. Będą przeprowadzane regionalnie. Pierwsze od 26 kwietnia w 11 województwach, gdzie spadki liczby zakażeń, zgonów i hospitalizacji są największe. W tym w Warmińsko-Mazurskiem.

- Jeżeli chodzi o województwa, gdzie mamy sytuację trudną, czyli woj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, to utrzymujemy w nich obowiązujące dotychczas obostrzenia - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.- W pozostałych województwach wykonujemy dwa wyraźne kroki: przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3 i przywracamy funkcjonowanie salonów urody, fryzjerskich, kosmetycznych. Jest to krok bardzo ostrożny, jesteśmy cały czas w s

W środę, 28 kwietnia, ma być przedstawiony przez rząd szczegółowy plan luzowania obostrzeń, dotyczący różnych branż gospodarki, m.in. gastronomii, turystyki i organizacji przyjęć komunijnych i innych uroczystości. Minister ma także wówczas poruszyć kwestię noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

- Po weekendzie majowym najprawdopodobniej otworzymy miejsca kultury - zapowiedział minister zdrowia.

Otwarte od 26 kwietnia szkoły i branża fryzjersko-kosmetyczna musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Nadal będą obowiązywać w całym kraju następujące ograniczenia.

 

Handel

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W otwartych placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

 

Kult religijny

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

 

Edukacja

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

 

Kultura

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

 

Hotele

Pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

 

Sport

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Siedząc ciągle w domu można oszaleć.
 • Chłopcy z rządu żyją w bańce mydlanej. Kto to wszystko sfinansuje ? Nasze dzieci raczej bo z tego kibla finansowego kraj nie wyjdzie przez kilka dekad.
 • Na tym to polega głupim lub pijanym lepiej manipulować.
 • Mikro firmom tylko robicie dobrze. Fryzjerzy i tak pracują, branża beauty spokojnie działa. PIT w kieszeni. VAT w kieszeni. Żyć nie umierać.
 • "Siedząc ciągle w domu można oszaleć. ". To nie siedź, połóż się. Idź na spacer w miasto, pobiegać do parku albo na rower do Bażantarni. Nikt ci czasu nie zorganizuje, zrób to sam jak mówił Słodowy.
 • Gość jest odklejony od rzeczywistości. Powtórka z rozrywki, puszczą małe dzieci do szkół a potem na te dzieci zwalą IV falę. A kogo tak naprawdę obchodzą miejsca kultury ? My nie chcemy do muzeum, my chcemy do knajpy zmiażdżyć się przy weekendzie.
 • Fryzjerzy pracują tylko "po cichu ", podatków nie płacą, z tarczy kasę ciągną, najgłośniej krzyczą jaka to krzywda ich spotkała.
 • @Szagi - O tym jest ten w/w komentarz. Kasa fiskalna OFF. Wszystko na czysto do łapki. A i ceny poszły w górę bo to taka ryzykowna gra wpuszczać do salonu na lewo.
 • Teraz wszyscy na kolana i dziękować nuedzielskiemu, ze możemy iść do fryzjera a dzieci na nauczanie hybrydowe. Covudianie do czego doprowadziliście ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  Jedrekk(2021-04-21)
 • Dzięki profesjonalnym działaniom posłów Wilka i Krasulskiego z PiS obserwujemy w Elblągu łagodne występowanie pandemii, a gospodarka i finanse miasta dzięki posłom PiS są wręcz wyższe niż przed pandemią, wiele firm dzięki pomocy parlamentarzystów korzysta z tarczy, którą realizuje rząd pana Morawieckiego kierowany przez dziada z żoliborza.
 • Wnosze o zmiane nazwy Wyspy Spichrzów na Wyspa Wieprzów
 • duże sklepy meblowe muszą być zamknięte. .. .. hahaha myślą że do meblowego ludzie będą walić jak do kościoła w niedzielę palmową
Reklama