UWAGA!

100 lat z Hrabalem. Spotkanie już dziś

Elbląg, 100 lat z Hrabalem. Spotkanie już dziś
fot. nadesłana

Już dziś, w środę 5 listopada o godz. 18 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Maciejem Robertem – autorem książki „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”. Rozmowę z autorem poprowadzi Jakub Łysakowski – kulturoznawca, dziennikarz i krytyk filmowy. Wstęp wolny.

Spotkaniu miała towarzyszyć wystawa „Bohumil Hrabal, to już 100 lat...”. Z uwagi na to, że wystawa dotarła do nas uszkodzona – pokażemy Państwu tylko jej niewielką część, o czym z przykrością informujemy.
      
       Tadeusz Sobolewski o książce „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”:
       Tą książką Maciej Robert dowodzi, jak pojemnym tematem są filmowe adaptacje prozy Bohumila Hrabala.
       Mówi się, że u Hrabala „nie istnieją peryferie życia”. Okazuje się, że z tych Hrabalowskich peryferii bardzo wiele widać. W centrum są analizy filmowych adaptacji czternastu utworów Hrabala – od „Perełek na dnie” po „Obsługiwałem angielskiego króla”. Koncentryczny układ książki sprawia, że staje się ona swego rodzaju przewodnikiem po XX-wiecznej historii, po czeskiej literaturze oraz biografii autora „Wesel w domu”. Widać, jak w „obłąkańczym słowotoku” Hrabala, w jego „prozie, która nie przestaje być poezją”, w nagłym przechodzeniu od „zmyślenia” do „prawdy” (Dichtung und Wahrheit) załamują się XX-wieczne ideologie i stereotypy.
      
Książka Macieja Roberta ma też drugiego, skromnego bohatera. Jest nim Jirzi Menzel, który adaptował Hrabala w każdych warunkach – w czasach Praskiej Wiosny i później, w okresie tzw. normalizacji, także dziś. Te filmy wydobywają pewną cechę czeskiego charakteru, która Polakowi z daleka imponuje: lekceważącą postawę wobec historii, wzięcie w obronę małego człowieka, który biegnie za swoim marzeniem, nie rozumiejąc dziejowych zakrętów. Antybohater Hrabala dostaje rozgrzeszenie – jak Jan Dziecię w finale „Obsługiwałem angielskiego króla”. Jest w tym idea niby przyziemna, a w gruncie rzeczy mistyczna: nawet nieszczęście bywa szczęściem. „Trzeba kochać wszystko to, co niemiłe”.
      
       Maciej Robert – poeta, dziennikarz, krytyk literacki i filmowy. Autor wielu artykułów o tematyce filmoznawczej, w tym również dotyczących czeskiego kina. Właśnie ukazała się jego książka pt. „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”. Publikacja ukazała się w koedycji Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwa Łódzkiej Szkoły Filmowej, w ramach serii wydawniczej „Film-o-znawcy”.
      
       Jakub Łysakowski
– kulturoznawca, dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa ze spec. filmoznawczą i medialną na Uniwersytecie Łódzkim, dwukrotny stypendysta rządu francuskiego. Pracował m.in. w Zielonogórskiej Telewizji Przewodowej (kierownik produkcji i prezenter), Radiu Zielona Góra (dziennikarz), Gazecie Wyborczej (dziennikarz), kinie „Newa” w Zielonej Górze (kierownik), Gminnym Ośrodku Kultury w Kargowej (dyrektor).
      
Spotkanie odbywa się przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama