UWAGA!

100 lat z Hrabalem

Elbląg, 100 lat z Hrabalem
fot. nadesłana

W związku z przypadającą na ten rok 100. rocznicą urodzin Bohumila Hrabala zapraszamy w środę 5 listopada o godz. 18 do Biblioteki Elbląskiej na otwarcie wystawy „Bohumil Hrabal, to już 100 lat...” oraz spotkanie z Maciejem Robertem i Jakubem Łysakowskim na temat adaptacji filmowych prozy Bohumila Hrabala. Wstęp wolny.

O wystawie „Bohumil Hrabal, to już 100 lat...”:
       Z okazji setnej rocznicy urodzin Bohumila Hrabala, jednego z najwybitniejszych prozaików czeskich i europejskich XX wieku trzej jego przyjaciele i współpracownicy, trzy osobowości świata artystycznego, Ivo Krobot, Tomáš Mazal oraz Václav Špale, przygotowali wystawę, dzięki której można zanurzyć się w świecie Czułych barbarzyńców. Fotografie Hrabala, ilustracje książek, plakaty filmowe i teatralne, kolaże Hrabala, grafiki Boudníka, rękopisy. Hrabal ekscentryczny, ale i Hrabal bliski, widziany okiem tych, którzy znali go najlepiej, przyjaciół.
       Miejsce: Galeria Spatium Novum.
      
       O spotkaniu:
       Kino czeskie lat 60. wyrastało z dobrej literatury i w tym tkwi jego siła. O ekranizacjach dzieł Bohumila Hrabala i korespondencji literatury ze światem filmu porozmawiają Maciej Robert i Jakub Łysakowski.
       Maciej Robert – poeta, dziennikarz, krytyk literacki i filmowy. Autor wielu artykułów o tematyce filmoznawczej, w tym również dotyczących czeskiego kina. Lada dzień ukaże się jego książka pt. „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”.
       Jakub Łysakowski – kulturoznawca, dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa ze spec. filmoznawczą i medialną na Uniwersytecie Łódzkim, dwukrotny stypendysta rządu francuskiego. Pracował m.in. w Zielonogórskiej Telewizji Przewodowej (kierownik produkcji i prezenter), Radiu Zielona Góra (dziennikarz), Gazecie Wyborczej (dziennikarz), kinie „Newa” w Zielonej Górze (kierownik), Gminnym Ośrodku Kultury w Kargowej (dyrektor).
       Miejsce: Sala Audiowizualna.
      
Spotkanie odbywa się przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.

      
      
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama