UWAGA!

18. Elbląskie Dni muzyki Dawnej

Elbląg, 18. Elbląskie Dni muzyki Dawnej

W weekend 29-30 czerwca już po raz osiemnasty zapraszamy elblążan i turystów do wspólnej zabawy, wspólnego przeżywania, zauroczenia dźwiękami dawno minionych epok. W tym roku, jak i w latach poprzednich, wystąpią najlepsze zespoły z Elbląga i okolic oraz zaproszeni goście.

Po raz pierwszy w 1996 r. z inicjatywy ówczesnej prezes ETK Danuty Mańkut, przy współpracy z Ryszardem Skotnickim z elbląskiego Młodzieżowego Domu Kultury zjechały do Elbląga, jedne z najlepszych, zespoły amatorskie i profesjonalne, preferujące dawne dźwięki, dawne instrumenty, dawne stroje. I tak już po raz osiemnasty zapraszamy elblążan i turystów do wspólnej zabawy, wspólnego przeżywania, zauroczenia dźwiękami dawno minionych epok. W tym roku, jak i w latach poprzednich, wystąpią najlepsze zespoły z Elbląga i okolic oraz zaproszeni goście.
       Tradycyjnie też odbędą się dwa koncerty: sobotni koncert inauguracyjny „Od średniowiecza do baroku” i niedzielny – „Koncert galowy”.
       Koncertom towarzyszyć będą warsztaty. Tegoroczną nowością jest fakt, że warsztaty będą miały charakter otwarty. W sobotę w godz. 11– 12 tematem zajęć będzie „technika gry na lirze korbowej” (przed Ratuszem Staromiejskim a przypadku deszczu w Bibliotece Elbląskiej), w niedzielę w godz. 11 – 13 „dudy średniowieczne”. Warsztaty prowadzić będzie m.in. Dominik Dembiński (Świeradów Zdrój).
       Warsztatom, zarówno w sobotę jak i niedzielę, towarzyszyć będzie wystawa dawnych instrumentów. Zobaczymy m.in. komence, rebek (XII w.), fidel (XV w.), platerspiel (XIII w.), violę do gamba (XVI w.), kopię elbląskiej giterny czy akordeony historyczne.
       Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie warszawski zespół muzyki dawnej „Le passioni dell’anima”, który zaprezentuje muzykę włoskiego baroku, natomiast w niedzielę będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania się ze średniowieczna muzyką wokalną w wykonaniu białostockiego zespołu „Aulos”.
       Wszystkich zapraszamy też do udziału w „Średniowiecznej paradzie”, która w niedzielę, o godz. 16 wyruszy spod pomnika Piekarczyka i przejdzie ulicami Starówki na dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, gdzie odbędzie się pokaz walk rycerskich. W paradzie udział wezmą elbląscy rycerze, szczudlarze z Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego oraz wszystkie uczestniczące w 18. EDMD zespoły.
      
       ***
       „Le passioni dell’anima”

       Zespół muzyki dawnej Le Passioni dell’Anima specjalizuje się w stylowym wykonawstwie europejskiej muzyki XVII i XVIII. Jest grupą muzyków, którzy wspólną pracę rozpoczęli jeszcze w okresie studiów w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkowie zespołu kształcili się pod kierunkiem wybitnych pedagogów w kraju, jak również za granicą, podczas studiów i kursów mistrzowskich poświęconych wykonawstwu muzyki dawnej. Nazwa zespołu nawiązuje do traktatu Kartezjusza („Namiętności duszy”), który mówi: „(...) ludzie, których uczucia najbardziej mogą wzruszyć, są zdolni do największego zakosztowania słodyczy w tym życiu (...)” To zdanie, będące jednocześnie wyrazem ducha epoki baroku, określa kierunek muzycznych poszukiwań zespołu.
       Zespół tworzą: Jakub Dmeński, Anna Kowalska, Kamila Guz, Marcin Sochan, Maciej Łukaszuk.
      
       „Aulos” - Kameralny Zespół Muzyki Dawnej, to formacja wokalno-instrumentalna. W obecnym składzie działa od początku 2010 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki średniowiecza i renesansu. W swym wokalnym repertuarze natomiast sięga przede wszystkim do muzyki sakralnej epoki średniowiecza oraz do muzyki wschodu, muzyki cerkiewnej, nierozerwalnie związanej z kulturą białostocczyzny. W skład instrumentarium zespołu wchodzą: consort fletów prostych, flet traverso, gemshorn, fidel da braccio, fidel kolanowa, citola, harfa, psałterium, bębny, instrumenty perkusyjne. Zespół „Aulos” wielokrotnie występował na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, zdobywając 3 brązowe, 3 srebrne i 2 złote Harfy Eola. W roku 2011 otrzymał także nagrodę im. Zofii Rayzacherowej przyznanej przez fundację „Concert Spirituel” z Warszawy – udział w koncertach promocyjnych w ramach XVIII Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie. W roku 2012 został wytypowany do udziału w XXXIV Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej. W tym samym roku, na X Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej w Malborku uzyskał pierwszą nagrodę. Jest laureatem wielu wojewódzkich przeglądów zespołów tego typu. Na 44 Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat zdobył Srebrny Dyplom oraz Nagrodę Specjalną - Nagrodę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Zarządu Głównego w Warszawie za wyjątkową interpretację, głębokie przeżywanie muzyki sakralnej. „Aulos” brał udział w różnych festiwalach, m.in.: Międzynarodowych Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia w Radomiu, Gorzowskich Spotkaniach z Muzyką Dawną, I Festiwalu Muzyki Sakralnej w Ciechanowie, Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną czy Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Udział w tym ostatnim okazał się przełomowym momentem w życiu całej grupy. To szczególne miejsce i poznani tam ludzie stali się inspiracją do wgłębienia się w kulturę i muzykę wschodu, jak również dodało motywacji do szerszego i pewniejszego działania w sferze muzyki średniowiecza. Swe umiejętności zespół kształci podczas specjalistycznych warsztatów pod okiem takich profesorów jak: Marcin Bornus-Szczyciński, Cezary Szyfman, Tadeusz Czechak, Marek Nahajowski, Agata Sapiecha, Jacek Urbaniak. Bardzo ceni sobie także pracę z Andrijem Szkrabiukiem, pierwszym kantorem Lwowskiej Katedry Ormiańskiej, którego niezgłębiona wiedza w dziedzinie muzyki wschodu pomaga zespołowi w lepszym jej rozumieniu, a co za tym idzie i wykonywaniu.
       W Elblągu zespół wystąpi w składzie: Monika Horodek, Martyna Aleksiejuk, Paulina Borkowska, Elżbieta Kaluchiewicz, Magdalena Borkowska.
      
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama