UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

50 lat Światowida: Praca w kulturze to musi być pasja

 
Elbląg, 50 lat Światowida: Praca w kulturze to musi być pasja

Kilkanaście lat, które przepracowałam w Światowidzie, to był najważniejszy okres w mojej 30-letniej pracy zawodowej. Tam się właściwie wszystko zaczęło, otworzyłam się na wiele nowych działań, tam powstały moje najważniejsze projekty artystyczne – mówi Bożena Sielewicz*, dyrektor naczelna Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

W ośrodku kultury przy Placu Kazimierza Jagiellończyka – obecnie jest to Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” – Bożena Sielewicz pracowała do 2007 roku, w tym trzy lata jako zastępca dyrektora tej instytucji. Była pomysłodawczynią wielu wydarzeń artystycznych, takich jak m.in. Festiwal Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?” oraz Elbląskie Noce Teatru i Poezji, które realizowała przez 10 lat jako dyrektor artystyczny. Była również autorką interesujących międzynarodowych projektów edukacyjno-artystycznych, m.in. „Wertyński, Okudżawa i Włodzimierz Wysocki w podróży po Europie”. Oprócz licznych przedsięwzięć artystycznych w pamięci byłej wicedyrektor zapisała się też np. walka o utrzymanie kina Światowid.
       Bożena Sielewicz podkreśla, że praca w kulturze to musi być pasja, a jeśli ma się pasję, czas szybko biegnie, od wydarzenia do wydarzenia. – To, że dziś jestem w Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, to jest też zasługa czasu spędzonego w Światowidzie – mówi w rozmowie z Agnieszką Jarzębską.
      
       Nagranie: Tomasz Misiuk.
      
       * Bożena Sielewicz jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na kierunku Wiedza o Teatrze oraz Studium Reżyserii Teatralnej; pedagog i instruktor teatralny. Pomysłodawczyni i organizatorka wydarzeń kulturalnych i artystycznych.
       Po kilkunastu latach pracy w Światowidzie, przez 4 lata (do kwietnia 2011 roku) pełniła funkcję naczelnika wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. W tym czasie przyczyniła się do powołania Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (w 2007 roku) i zainicjowała programy stypendialne, takie jak Przedwiośnie Talentów oraz Elbląskie Nagrody Kulturalne. Obecnie jest dyrektorem naczelnym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Dzięki jej staraniom zespół uczestniczy w prestiżowych przedsięwzięciach muzycznych i występuje z cenionymi postaciami polskiego życia muzycznego.
      
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • .. .. a moim zdaniem to szkoda, ze pani Agnieszka Jarzębska bije piane i rozmawia na temat EDKA z ludźmi, którzy tam pracowali i dostawali za to kasiorkę nie jedno krotnie kreując swoja karierę zawodowa i polityczna zapominając, że ocenę jak działał dom Kultury powinni wystawić mieszkańcy!!!! Bo tak mamy piękne baśnie z krainy czarów z kawka w dłoni za biurka kolejnego kierownika! Chyba nie tedy droga???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AntyKomuch(2011-12-04)
 • Dyrektor naczelna, ego tej pani przerasta wszystko!
 • Wg. mnie elblaskie placówki kultury : Teatr, Galeria El, Biblioteka, MDK, Centrum Światowid, Elb. Orkiestra Kameralna zdecydowanie zarówno bazą, jak i pracownikami przewyzszają średni poziom polskiego 120.000 miasta 12 lat po utracie statusu województwa. .Mogą nam tych placówek pozazdrościć duzo większe od Elbląga aglomeracje. Ona nawet nie pasują do tej szarości, coraz mniej intelektualnej i kulturalnej, którą widzimy na co dzień na elblaskich ulicach, a do której niskiego poziomu dostosowuje się tylko Radio EL. działające, a raczej wegetujące nie wiem czemu, chyba tylko dzięki politycznemu namaszczeniu.
 • z uśmiechem myślę o chwili kiedy pani Bożena będzie już emerytką i swoją osobą wypełniać będzie każdą premierę i benefis w mieście piszę to bez złośliwości bo może wówczas po raz pierwszy od czasów Ryszarda Tomczyka zaistnieje merytoryczna krytyka kulturalna i doczekamy się recenzji z prawdziwego zdarzenia pisanych piórem byłem naczelnik byłej dyrektor byłej animatorki itd.
 • To ja mam pytanie ilu dyrektorów ma nasza orkiestra i czy każdy dyrektor tej orkiestry ma sekretarkę i osobny gabinet. A tak z ciekawości czy stanowisko DYREKTOR NACZELNEJ podlega procedurze konkursowej, czy też pani naczelnik sama się na to stanowisko wybrała?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  małpa bez czerwonego(2011-12-04)
 • To ja mam pytanie ilu dyrektorów ma nasza orkiestra i czy każdy dyrektor tej orkiestry ma sekretarkę i osobny gabinet. A tak z ciekawości czy stanowisko DYREKTOR NACZELNEJ podlega procedurze konkursowej, czy też pani naczelnik sama się na to stanowisko wybrała?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  małpa bez czerwonego(2011-12-04)
 • Pani Bożeno Biblioteka Elbląska nigdy pani nie wybaczy tego, że zgodziła się pani na tak niekompetentną wicedyrektor w Bibliotece. Ta pani mogłaby być co najwyżej aystenką dyrektora, a tak sama niewykształcona otacza się ludźmi po zawodówce bądź ze średnim. Mierni ale wierni i kompleksy, które trzeba sobie odbić na tych lepiej wykształconych. Wstyd.
 • już się plugastwo sfrustrowane znowu pleni
 • Dzięki jej działaniom Elbląska Orkiestra bardzo zyskała, wszędzie są -nawet w ogólnopolskich mediach, także zrobiono piękny folder-program, umie ją promować -widać temperament pani Dyrektor, a więc wniosek nasuwa się sam -był to dobry wybór na to stanowisko !!!!
 • a od kiedy dyplom tj wyzsze swiadczy o kompetencjach? przykladów mozna mnozyc w urzedach! oj dieje siętak dzieje i w instytucjach gdzie ludzie niby wykształcenie, a kreatywnosci ZERO! takze mgr nic nie znaczy
 • A KIEDY Orkiestra doczeka się sali koncertowej w postaci filharmonii w Elblągu i KIEDY wreszcie obiecana przebudowa i rozbudowa budynku Światowida.
 • elblaskie placówki? sadzisz ze sa tam wybitne jednostki? ze inne miasta maja nam czego zazdroscic? pracuejsz tam czy udajesz, ze kogos znasz? To nie sa zadne autorytety oraz niczym nie roznia sie od pracowników np pkp :-D tylko inna branża wiec udają och ach jacy to kulturalni, Mylisz sie. pozory. nie najezdzaj i nie wywyzaszj ze swojego punktu widzenia bo kto sie orientuje kto trzyma stołki i udaje, ze rozdaje karty,
Reklama