UWAGA!

50-lecie I Biennale Form Przestrzennych

2015-07-16
Aktualizowany 2015-07-22 11:05
Elbląg, 50-lecie I Biennale Form Przestrzennych

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na obchody jubileuszu 50-lecia I Biennale Form Przestrzennych, które odbędzie się 22 i 23 lipca. W ramach jubileuszu zapraszamy na konferencję naukową "Półwiecze inspiracji – Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni” oraz na wystawę "Miasto - Przestrzeń - Maszyna". Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na konferencję "Półwiecze inspiracji – Biennale Form Przestrzennych a dzisiejsza sztuka w przestrzeni” zapraszamy 22 lipca o godz 16. Sesja ma na celu przedstawienie problematyki I Biennale w interdyscyplinarny sposób. Wśród zaproszonych gości są m.in. prof. Waldemar Baraniewski, prof. Maciej Szańkowski, prof. Jan Wojciechowski, prof. Mirosław Duchowski, Piotr Bernatowicz i dr Łukasz Ronduda. Uczestnicy prześledzą zmiany w sztuce w przestrzeni publicznej od lat 60. do dzisiaj, zmiany strategii sztuki, zmiany samej przestrzeni publicznej naszych miast. Podnoszone zagadnienia i problemy pozwolą szukać odpowiedzi na pytanie, jak mogłoby dziś wyglądać Biennale Form Przestrzennych – a tym samym – jaka jest obecna kondycja sztuki w przestrzeni publicznej. Początek konferencji o godz. 16. Szczegółowy program na stronie www.galeria-el.pl
       Z kolei 23 lipca o godz. 18 zapraszamy na otwarcie wystawy zbiorowej "Miasto-Przestrzeń-Maszyna". Jak pisze jej kurator, Jarosław Denisiuk: "Wystawa Miasto-Przestrzeń-Maszyna odwołuje się do w warstwie ideowej do I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 roku. Przypadek Elbląga jest doskonałym przykładem realizacji modernistycznej utopii artystycznej, formułowanej z tej samej perspektywy; rzeźba monumentalna wykonana z metalu miała w jej myśl znaleźć się w obrębie przestrzeni publicznej za sprawą powiązania pracy robotnika i artysty. (...) Ważnym elementem wystawy jest zasygnalizowanie inspiracyjnej roli Biennale Form Przestrzennych dla wydarzeń, które po 1965 roku miały miejsce, nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Istotnym wątkiem projektu jest też postawione otwarte pytanie, w jakim miejscu, w zdeindustrializowanej Polsce znajduje się „robotnicza masa pracująca”, a także jak zmieniła się koncepcja sztuki w przestrzeni publicznej."
       Uczestnicy:
       Artur Brunsz, Eduard Ovčaček, Gerard Jürgen Blum-Kwiatkowski, Jan Chwałczyk, Wanda Gołkowska, Zbigniew Gostomski, Maciej Szańkowski, Jacek Adamas, Zawa & Worpus, Sławek Brzoska, Kajetan Sosnowski, Marian Bogusz, Jerzy Grochocki, Zbigniew Książkiewicz, Janusz Kapusta, Roland de Jong, Ewerdt Hilgemann, Krystian Burda, Artur Żmijewski.
      
       Współpraca:
       Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Regionalne w Pleszewie, Galerie Výtvarného Umění v Ostravě, Kabinet Architektury Ostrava, Miasto Elbląg, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
       Kurator: Jarosław Denisiuk. Współpraca: Karina Dzieweczyńska
       Wystawa czynna do 31 sierpnia.
      
       Obu wydarzeniom towarzyszy okolicznościowy magazyn "Sztandar Robotnika", do odebrania w Centrum sztuki Galerii EL
      
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Może warto by się zastanowić nad określeniem " uczestnicy", jeśli wymieniany jest Zbigniew Książkiewicz, od kilku ładnych lat nieżyjący. .. Niezręczność stylistyczna czy niewiedza?
Reklama