UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

50-tysięczna publikacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej

 
Elbląg, 50-tysięczna publikacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej

Gromadzone na przestrzeni wieków zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej na co dzień przechowywane są w specjalistycznych magazynach. Dostęp do ich cyfrowej wersji umożliwia Elbląska Biblioteka Cyfrowa, na stronach której opublikowaliśmy właśnie 50-tysięczną publikację. Prace nad digitalizacją zabytkowych zbiorów Biblioteki Elbląskiej trwają od 2008 roku.

Biblioteka Elbląska poprzez elektroniczne katalogi historii: Elbląską Bibliotekę Cyfrową (http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra) i Elbląski Wortal Historyczny (http://historia.bibliotekaelblaska.pl/) umożliwia mieszkańcom Elbląga oraz wszystkim zainteresowanym dostęp do dziedzictwa kulturalnego, jakim jest zgromadzony na przestrzeni wieków zabytkowy księgozbiór biblioteki.
      
       Rekordowa publikacja
       50-tysięczną publikacją jest XXVI tom Rocznika Elbląskiego – najstarszego elbląskiego periodyku naukowego, ukazującego się od 1961 roku. Promocja tego wydawnictwa zaledwie parę dni temu odbyła się w Bibliotece Elbląskiej. Dla wszystkich chętnych dostępny jest on teraz również online.
      
       Ostatnio zdigitalizowane
       W 2015 roku zdigitalizowaliśmy i udostępniliśmy stare druki, w tym wiele inkunabułów (dzieła papieży, pedagogów i humanistów – m.in. Piusa II, Bonifacego VIII, Seneki, Arystotelesa, Erazma z Rotterdamu, Owidiusza, Tomasza z Akwinu, Hieronima ze Strydonu i in.), zbiory kartograficzne (plany miast, mapy, tablice, atlasy oraz dokumenty geograficzne).
       Obecnie digitalizujemy czasopisma niemieckojęzyczne wydawane od lat 60. XIX w. do końca II wojny światowej (druki statystyczne, czasopisma przyrodnicze, techniczne).
      
       Trochę statystyk

       - Do Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej w roku 2015 trafiło ponad 5 tys. publikacji, wykonaliśmy ponad 300 tys. skanów.
       - 90 proc. publikacji znajdujących się w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej należy do domeny publicznej.
       - Najczęściej przeglądaną publikacją jest „Zeitschrift des Westpreußischen Geschichtsvereins”, 1881, H. 4 – periodyk o charakterze naukowym, wydawany przez Zachodniopruskie Stowarzyszenie Historyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się zdigitalizowane księgi adresowe oraz czasopisma, w wersji niemieckojęzycznej, generujące dużą liczbę wejść z Niemiec (20 proc.).
      
       Plany digitalizacyjne

       W latach 2016-2017 zdigitalizowane zostaną zbiory muzyczne – rękopisy i druki nutowe, książki, czasopisma i inne dokumenty dotyczące muzyki, których część stanowi kolekcja muzykaliów Henryka Nitschmanna. Udostępnione zostaną też partytury Bacha, Schumanna, Beethovena, Wagnera, a także zapisy nutowe polskich kompozytorów: Chopina, Rubinsteina, Wieniawskiego.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama