UWAGA!

50. urodziny z muzyką poważną

 Elbląg, 50. urodziny z muzyką poważną
fot. nadesłana

Już za kilka dni minie 50 lat od wpisu Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego do rejestru stowarzyszeń. Z tej to okazji w środę, 11 maja w szkole muzycznej odbędzie się jubileuszowy koncert z udziałem Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Solistą będzie Konstanty Andrzej Kulka.

Polska Filharmonia Kameralna
       Współpraca ETK z Polską Filharmonią Kameralną sięga lat osiemdziesiątych, kiedy to była w Elblągu częstym gościem. Początki Polskiej Filharmonii Kameralnej sięgają roku 1982, wtedy to Wojciech Rajski stworzył orkiestrę smyczkową, złożoną z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Orkiestra debiutowała w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później otwierała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Młody zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia na wszystkie niemieckie festiwale i do najważniejszych sal koncertowych z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie na czele. Od 1984 roku orkiestra występuje również w składzie powiększonym z grupą dętą i nosi nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
       Zespół koncertował głównie w Niemczech, ale również we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu, Anglii i w innych krajach. W 1987 roku orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, grając m.in. w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Ponownie orkiestra odwiedziła Stany Zjednoczone w 1999 roku. Zespół gościł również w dalekiej Azji – w 1990 roku w Chinach i 1997 roku w Japonii. Filharmonia koncertowała z najwybitniejszymi solistami światowej sławy, wśród których byli m.in. – Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, czy Ivo Pogorelić. Zespół rokrocznie jest obecny na renomowanych europejskich festiwalach, a wśród nich na – Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wielu innych. Polska Filharmonia Kameralna od początku swojego istnienia nagrywa płyty, których ma w swoim dorobku ponad 60. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały nagrane już w 1983 roku dla Wifonu i Thorofonu, a od roku 1986 także dla: EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych.
       Konstanty Andrzej Kulka
       Solistą jubileuszowego koncertu jest znakomity skrzypek – Konstanty Andrzej Kulka. Urodził się w 1947 roku w Gdańsku. Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej  Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem prof. Stefana Hermana. W 1971 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych z wynikiem bardzo dobrym z najwyższym wyróżnieniem. W roku 1964 będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Nicolo Paganiniego w Genui. Otrzymał tam dyplom z wyróżnieniem specjalnym. Dwa lata później zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa).  Grał z takimi orkiestrami jak np. Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Konzertgebau Amsterdam, English Chamber i inne. Występuje na takich festiwalach muzycznych jak w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i w wielu innych.  Dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym można wymienić między innymi koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartoka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego i inne. Nagrał też wiele sonat i utworów wirtuozowskich. Uprawiał również kameralistykę. Bierze udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński i inni).
       Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Również za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę "Grand Prix du Disque". Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I koncertu Krzysztofa Pendereckiego - grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej głównie pod batutą kompozytora. Bierze udział w wielu tournee zagranicznych z polskimi orkiestrami.
       Jest związany bezpośrednio z Filharmonią Narodową, gdzie od 1984 roku jest na etacie solisty. Z tą też orkiestrą głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda objechał wielokrotnie niemal cały świat.  Od 1994 roku jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał wiele wyróżnień m. in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagandzie kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych.
       Początek jubileuszowego koncertu o godz. 18 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dla mieszkańców Elbląga ETK przygotowało 25 bezpłatnych dwuosobowych zaproszeń, które będzie można odbierać w poniedziałek, 9 maja w godz. 11 – 15 w siedzibie ETK przy ul. Wodnej 1 A.
       Weź udział w naszym konkursie i wygraj zaproszenie na koncert.
      
Patronat medialny nad jubileuszem 50-lecia ETK objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale co zagrają? I czy w ogóle? Może przyjadą tylko wygłosić przemówienie z okazja 50-lecia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Melоman(2016-05-04)
 • KIEDY w Elblągu ruszy budowa budynku filharmonii.
 • w elblągu nie bedzie filharmonii olsztyn nie pozwoli.
 • Daj już spokój z tym Olsztynem. I tak na koncerty nie chodzisz
 • Szkoda, że nie zagra EOK!!??
 • dajcie spokoj....sranie we wlasne gniazdo....po co robia takie przedsiewziecia i zapraszaja muzykow innych??? mamy tutaj swoj eok ktory od poczatku istnienia swietnie promuje miasto! przeciez to jest konflikt interesow! nir mozna polaczyc sil np. i cos zorganizowac?? czy poprostu "dziadki lesne" z etk wyczuwaja w tym ze mozna zarobic?? nie robcie pod gorke tym mlodym ludziom ktorzy naprawde swietni sa i calej tej instytucji.. ja sie pytam po co? to podworko EOK-u
 • dobrze, że Elbląska Orkiestra Kameralna ma takich wiernych fanów ale w myśl tego co Fan pisze, to w Galerii El powinny być prace tylko elbląskich artystów, teatr w ramach Wiosny Teatralnej powinien pokazywać tylko swoje spektakle. Gorzej byłoby z kinami, bo Elbląg nie ma w tej dziedzinie spektakularnych osiągnięć. Nikt nie podważa poziomu, osiągnięć EOK ale w czasach kiedy Elbląg o własnej orkiestrze mógł pomarzyć a członków EOK jeszcze nie było na świecie (no może z małymi wyjątkami), to do Elbląga przyjeżdżała właśnie orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego i może czasami dobrze jest wyjść poza własne podwórko. W maju EOK da w naszym mieście trzy wspaniałe koncerty i na pewno nie obawia się konkurencji a różnorodność oferty kulturalnej nigdy jeszcze nikomu nie zaszkodziła - nawet wiernym fanom też fanka ale nie tylko elbląskiej orkiestry
 • EOK w tym czasie ma inne koncerty
 • Proponuje zobaczyć dwa koncerty, 11 Rajski a 12 nasza EOK!
Reklama