UWAGA!

600 lat grunwaldzkiej chwały

 Elbląg, 600 lat grunwaldzkiej chwały

Bezcenne skarby kultury narodowej, związane ze wzajemnymi relacjami między Polską a Zakonem Krzyżackim na przełomie XIV i XV wieku. Wśród nich najobszerniejszy i najcenniejszy zespół średniowiecznych traktatów międzynarodowych. A to tylko fragment wystawy, która do 10 września gości w Wypożyczalni Naukowej przy ul. Św. Ducha.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) w Warszawie i Stowarzyszenie Miłośników Dawnych Dokumentów „Archivum Patriae” z okazji sześćsetnej rocznicy tego wydarzenia. Wystawę zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukazuje ona bezcenne skarby kultury narodowej, związane ze wzajemnymi relacjami między Polską a Zakonem Krzyżackim na prze omie XIV i XV wieku. Jest ona adresowana do wszystkich zainteresowanych tą problematyką, zwłaszcza do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów oraz nauczycieli.
       Z materiałów, które są prezentowane na wystawie, na szczególną uwagę zasługują dokumenty układów zawieranych przez Polskę i Litwę z Zakonem w XIV i XV w. Stanowią one najobszerniejszy i najcenniejszy zespół średniowiecznych traktatów międzynarodowych, których w takiej liczbie nie posiada żadna instytucja polska poza AGAD. Ważną część wystawy stanowić będą także reprodukcje dokumentów z innych archiwów polskich i zagranicznych, m.in. dokument cesarza Fryderyka II z 1226 r. ze zbiorów Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie - Dahlem, reprodukcje fotograficzne ze skanów chorągwi krzyżackich zdobytych pod
       Grunwaldem z dzieła Jana Długosza Banderia Prutenorum (ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej) oraz wybrane fragmenty "Reguły Zakonu" z poł. XIII w., kronik i roczników polskich z XV w.
       Wystawie towarzyszy rozbudowany katalog p.t. "Grunwald - 600 lat chwały", który można kupić na miejscu w cenie 25 zł oraz projekcja filmu dokumentalnego opisującego stosunki polsko – krzyżackie u schyłku XIV i na początku XV wieku, który został zrealizowany na podstawie scenariusza dra Janusza Grabowskiego z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
       Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 18, a w sobotę 9-15. Grupy zorganizowane mogą obejrzeć film w Bibliotece, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z Małgorzatą Adamską (m.adamska@bibliotekaelblaska.pl, tel. 55 611 31 90)
      
Beata Branicka, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama