UWAGA!

7th Summer of Jazz&Blues

 Elbląg, Deborah Coleman, fot. Zosia Matysik, poniżej Leszek Możdżer,
Deborah Coleman, fot. Zosia Matysik, poniżej Leszek Możdżer, fot. Przemek Krzakiewicz.

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na 7th Summer of Jazz&Blues. Tradycyjnie w lipcu Galeria przygotowała jazzowo-bluesową ucztę. W tym roku zapraszamy Państwa na dwa koncerty – wystąpią Leszek Możdżer i Deborah Coleman.

7 lipca, godz. 19.00 – Leszek Możdżer Solo
      

       Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, kompozytor, producent muzyczny.
      
       Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku.
       Muzyczne ostrogi zdobywał w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego. Pierwsze sukcesy artystyczne uzyskał wraz z grupą Miłość.
      
       Od tamtego czasu Możdżer współpracował z wieloma najlepszymi muzykami jazzowymi, m.in.: Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Billym Harperem, Adamem Pierończykiem. Współpracuje także z kompozytorami: Zbigniewem Preisnerem i Janem Kaczmarkiem.
      
       Artysta tworzy trio jazzowe wraz z kontrabasistą Larsem Danielssonem i perkusistą Zoharem Fresco. Występuje także solo. Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem. Artysta występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów...),w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.

 


      
       Za swoją działalność muzyczną otrzymał wiele prestiżowych nagród i laurów, m.in.: Paszport Polityki (2004), Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych RP za promocję Kultury Polskiej na świecie (2007) czy Fryderyka (1998).
      
       Oficjalna strona artysty: www.mozdzer.com.
      
       8 lipca, godz. 19.00 – Deborah Coleman
      
       Deborah Coleman – jedna z najbardziej ekscytujących bluesowych artystek średniego pokolenia. Jej sposób grania na gitarze przywodzi na myśl Jimiego Hendriksa, Buddy'ego Guy'a, Freddiego Kinga, Alberta Collinsa i Larry'ego Carltona. Jej śpiew porównywano do śpiewu Patti Smith, Bessie Smith, Janis Joplin, Memphis Minnie i Alberty Hunter.
      
       Coleman urodziła się w 1956 roku w Portsmouth w stanie Wirginia, a wychowywała w San Diego, San Francisco, Waszyngtonie i w okolicach Chicago. Deborah po raz pierwszy zaczęła grać na gitarze w wieku ośmiu lat.
      
       Na profesjonalnej scenie muzycznej pojawiła się jednak dopiero w 1993 roku, gdy wygrała konkurs organizowany przy festiwalu bluesowym w Charleston. Skutkiem tej wygranej był debiutancki album artystki „Takin' a Stand”. Deborah nagrała dziesięć płyt, i zjechała cały świat, koncertując zarówno na czele własnego zespołu, jak i wspólnie z innymi artystkami.
      
       Bilety na koncerty do kupienia w Galerii EL od czwartku 27 maja. Ceny biletów: Leszek Możdżer – 60 zł, Deborah Coleman – 25 zł.
      
       Rezerwacja biletów pod nr tel. (55) 232 53 86 lub e-mailowo: joanna@galeria-el.pl.
      
       Wyjątkowo w tym roku, z powodu remontu w Galerii EL, Lato Jazzowo-Bluesowe zostaje przeniesione na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
      

Joanna Mierzejewska, Galeria EL

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama