UWAGA!

ABDYK-akcja w Mjazzdze

2013-02-21
Aktualizowany 2013-02-28 09:21
 
Elbląg, Patryk K. (w tej roli Krzysztof Grabowski) marzył o ...
Patryk K. (w tej roli Krzysztof Grabowski) marzył o ... (fot. nadesłana)

Dziś (28 lutego) o godz. 20 w Watykanie swoją posługę, jako biskup Rzymu, zakończy Benedykt XVI. W tym samym czasie w Elblągu, w Mjazzdze, zainaugurowana zostanie ABDYK-akcja, czyli czytanie performatywne współczesnej dramaturgii, która dotyka kwestii wiary, wyborów, posługi papieskiej na świecie. Na dobry początek monodram - Patryk K., który w dzieciństwie marzył o tym, by zostać… papieżem.

- Nie chodzi o żadne kontrowersyjne działania – zapewnia pomysłodawca projektu ABDYK-akcja aktor Krzysztof Grabowski. - Raczej o spotkania widza z tekstami, które zostały stworzone przed decyzją papieża Benedykta XVI o abdykacji, ukazujące kondycję naszej wiary w dzisiejszym świecie. Bardzo często w sposób żartobliwy i z dystansem, ale nigdy w błazeński i prześmiewczy - zaznacza.
       ABDYK-akcja odbywać się będzie głównie w Teatrze w Oknie przy ul. Długiej w Gdańsku (scena Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prowadzonego przez prof. Jerzego Limona z koordynatorką działań Katarzyną Sowala). Zainaugurowana jednak zostanie w Elblągu. W Mjazzdze.
       - Dyrektor Artystyczny Klubu, Wojtek Minkiewicz, gdy usłyszał o pomyśle, o natychmiastowej reakcji artystycznej na wydarzenia, które nas otaczają i dotykają, bez wahania zgodził się na przyłączenie do ABDYK-akcji i mjazzgowej sceny – mówi Krzysztof Grabowski.
       I w ten oto sposób 28 lutego o godz. 20 Grabowski pokaże w Mjazzdze (zresztą już po raz drugi – ci, co byli nie żałują, a ci co nie byli – mają okazję) swój wielokrotnie nagradzany na festiwalach monodram „Patryk K.”, który powstał w oparciu o prozę Jerzego Pilcha. Ale co Patryk ma wspólnego z papieżem?
       - Marzeniem Patryka przez całe dzieciństwo była chęć zostania papieżem – wyjaśnia aktor. - Ta okoliczność rodzi szereg zabawnych historii, które przeplatają jego dalsze życie. Nie jest to jednak spektakl, który godzi w uczucia religijne – zapewnia Grabowski. - Nie rani, nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale bawi, jednocześnie zadając kilka ważnych pytań, dotyczących życia na jednym świecie mężczyzn i kobiet.
       Projekt zakłada również czytanie performatywne współczesnej dramaturgii, która dotyka kwestii wiary, wyborów, posługi papieskiej. Być może kontynuację ABDYK-akcji zobaczymy (wysłuchamy) również w Elblągu.
      
       Cena biletu na "Patryka K." w Mjazzdze: 20 zł.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ". .. (. .. ) ukazujące kondycję naszej wiary w dzisiejszym świecie" - "naszej" czyli czyjej? Bo różni ludzie mają różne światopoglądy i do różnych religii przynależą. ..
 • co to za gowno?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bolek w dresie(2013-02-24)
 • No właśnie: co to za gówno ten "bolek w dresie"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  niePatryk(2013-02-24)
 • jakieś chore lewackie klimaty ?
 • Mamy jeszcze płacić za wysłuchanie przemyśleń jakiegoś Cześka? Jak potrzebuje się wygadać, to niech idzie do psychoterapeuty.
 • fajna akcja żałuję, że jak obcinali Grodzkiemu to nie było żadnego monodramu pt pożegnanie Wacka, przegapli taki moment
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  widzyy(2013-02-28)
 • Jeżeli ten monodram nie ma w zamyśle napiętnowania watykańskich złodziei i pedofilów oraz ich uciekającego właśnie z tonącego okrętu papo di tutti papi, to nie bardzo widzę cel - poza biesiadnym - takiego performance'u. Ale jak będę w okolicy, to wpadnę - na piwo i toast z okazji upadku Nierządnicy Babilońskiej i jej watykańskiego pomiotu:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  syn księdza(2013-02-28)
Reklama