UWAGA!

Akcja „I Am Breathing” w Galerii EL

Elbląg, Akcja „I Am Breathing” w Galerii EL

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na premierowy pokaz filmu dokumentalnego „I am breathing”. Pokaz, który odbędzie się 21 czerwca o godz. 21 w Krużganku Galerii EL jest częścią światowej kampanii dotyczącej stwardnienia zanikowego bocznego (MND/ALS), a Elbląg jest jedynym polskim miastem uczestniczącym w akcji. Wstęp wolny.

Film I am breathing to opowieść o cienkiej granicy między życiem a śmiercią. Głównym bohaterem jest Neil Platt, chory na stwardnienie zanikowe boczne (MND/ALS). Choroba przyszła nagle: Neil miał fantastyczne życie - kochającą żonę, pracę, w której odnosił sukcesy, przyjaciół, niedawno został ojcem. Krótko po narodzinach syna zauważył u siebie problemy z poruszaniem się. Po roku był sparaliżowany od szyi w dół. Po roku przegrał swoją walkę z tą wyniszczającą chorobą. 
       Film jest swoistym testamentem dla syna, któremu Neil chce opowiedzieć swoje zdrowe 34-letnie życie. Lecz jak przewidzieć to, co Oscar chciałby wiedzieć o swoim ojcu w przyszłości, którą Neil mógł sobie tylko wyobrazić? Choroba całkowicie zmieniła sposób postrzegania świata, jednak nie pozbawiła Neila poczucia humoru i dystansu. Postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami poprzez bloga, którego prowadził przez kilka ostatnich miesięcy swojego życia, starając się także odpowiedzieć na pytanie: "Co czyni nas ludźmi?" a który stał się swoistym scenariuszem filmu i poruszył setki ludzi.
       I am breathing, którego twórcami są Emma Davie i Morag McKinnon swoją oficjalną premierę miał w 2012 r. podczas Miedzynarodowego Festwialu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie.
       Reżyserki o filmie: "Są takie filmy, które trzeba zrobić, nawet jeżeli są trudne. To właśnie jeden z nich. Pomysł na film wyszedł od Neila. Chciał opowiedzieć o swoich doświadczeniach z MND w ostatnich miesiącach życia. Liczba osób, śledzących jego bloga wzrastała a Neil nie chciał poprzestać na blogu. Jednak nie to było powodem nakręcenia filmu. Nagrywanie takiego etapu życia rodzi mnóstwo dylematów etycznych i pytań. Jednak te pytania i watpliwości pomogły nam ukształtować strukturę filmu. Nie skupialiśmy się na ciele, które słabło, ale na umyśle i wobraźni Neila, które ciagle były nieograniczone, dowcipne i współczujące. Postawiliśmy sobie za zadanie wejść w jego skórę szanując jednocześnie "niepoznawalny" charakter jego doświadczenia. Mamy nadzieję, że Neil - dobry przyjaciel i współpracownik w tym procesie - zaakceptowałby ten film. Chciał podzielić się swoją historią."
       Data 21 czerwca nie jest przypadkowa - to Światowy Dzień Świadomości MND/ALS. Właśnie tego dnia na całym świecie - od Australii po Ukrainę odbędą się publiczne pokazy filmu a celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na MND/ALS i problemy chorych. W tej chwili seanse odbędą się w ponad 20 krajach, w tym USA, Islandii, Rosji, Estonii, Polsce, Chinach, Indiach, Kenii i Meksyku. Pokaz w Elblągu jest póki co jedynym oficjalnie potwierdzonym seansem w Polsce.
       MND jest chorobą obecnie nieuleczalną i śmiertelną. Atakuje neurony motoryczne, które wysyłają sygnały z mózgu do mięśni, sprawiając, że ludzie nie są w stanie chodzić, mówić ani jeść. Przyczyna choroby nie jest znana, nie ma też na nią lekarstwa. Na Wyspach Brytyjskich choruje obecnie ok. 5 tys. osób, przy czym połowa z tych osób umiera w ciągu 14 miesięcy od diagnozy. 
       Reżyseria: Emma Davie & Morag McKinnon
       Producent: Sonja Henrici & Sigrid Dyekjær
       Rok produkcji: 2012
       Tłumaczenie: Marta Karaś
      
       Elbląski pokaz poprzedzi spotkanie z Aleksandrą Bazior, przedstawicielką Stowarzyszenia Dignitas Dolentium, które pomaga osobom chorym na ALS i ich rodzinom.
      
Beata Branicka, Centrum Sztuki Galeria EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama