UWAGA!

Artyści w Janowie

 
Artyści w Janowie
fot. nadesłana

Od trzech dni w Janowie trwa Plener Artystyczny, w którym uczestniczą uznani artyści z kraju, ale również z Armenii, Łotwy czy Kazachstanu. Piękny janowski pałac i okolice zachęcają do podejmowania kolejnych artystycznych wyzwań. Rezultaty ich pracy będzie można zobaczyć w piątek, 23 sierpnia podczas wystawy.

Jest ich szesnastu, każdy ma już dorobek artystyczny. Wszyscy uczestnicy są wyjątkowi, a znajdują się wśród nich m.in. fotografowie, poeci, rysownicy, malarze, rzeźbiarze, jest również dziennikarz-filmowiec z Kazachstanu, który zamierza zrealizować reportaż z Janowa. Są uczestnicy, którzy przyjeżdżają od lat – jest Danuta Węgiel, Andrzej Szwemiński, Jan Miłoszewski, Zbigniew Szmurło, czy Wojciech Sęczawa.
       - Ale są też artyści, którzy pojawili się u nas po raz pierwszy i w kolejnych latach chcą tworzyć w Janowie – mówi Teresa Miłoszewska, organizator pleneru. – Impresje mają już tak ustaloną pozycję, że mamy więcej zgłoszeń niż miejsc. Do samego rozpoczęcia pleneru pisali do mnie uczestnicy poprzednich edycji i osoby nowe, które chciały wziąć w nim udział.
       W tym roku, podobnie jak w zeszłym na plenerze obecni są uczestnicy z Armenii. Na poprzednim plenerze gościliśmy dziennikarza, byłego armeńskiego ministra oświaty i nauki oraz członka związku artystów przy UNESCO, w tym roku to artysta – plastyk, członek Związku Artystów Armenii, który swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w Armenii, Rosji, Syrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rumunii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Kontakty, które zostały nawiązane w zeszłym roku procentują. Na plenerze po raz pierwszy gośćmi są artyści z Kazachstanu.

 

Inspiracją do tworzenia prac jest niezwykle malowniczy pałac w Janowie, a walorami miejsca jest również bliskość Kanału Elbląskiego, którego część przebiega przez największy w Polsce rezerwat ptactwa wodnego, czyli Jezioro Drużno.
       Uczestnicy działają na rzecz lokalnej społeczności, w środę od rana odbywały się działania animacyjne z zakresu plastyki. Wzięły w nich udział dzieci z okolic Janowa i z Elbląga. Zakończyły się one happeningiem. Z kolei w piątek, o godz. 17 w janowskim pałacu odbędzie się wernisaż prac uczestników pleneru (wstęp wolny). Do Janowa można wybrać się trochę wcześniej, przed rozpoczęciem wernisażu odbędą się animacje teatralne, będą również puszczane bańki mydlane. Artystów można podglądać podczas pracy przez cały czas trwania pleneru.

Międzynarodowy Plener Artystyczny Impresje odbywa się w ramach projektu „Twórcza terapia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)