UWAGA!

Artystyczna noc w Galerii EL

Elbląg, W nocy po murach Galerii EL „biegały” wzory, obrazy, czy raczej formy wizyjne Zbyszka Kosowskiego
W nocy po murach Galerii EL „biegały” wzory, obrazy, czy raczej formy wizyjne Zbyszka Kosowskiego (fot. PS)

W nocy po murach Galerii EL „biegały” wzory, obrazy czy raczej formy wizyjne Zbyszka Kosowskiego, z którymi komponowały się niezwykłe dźwięki prezentowane przez grupę warsztatową SoundLab. Można było usiąść, posłuchać i zapatrzeć się w ten ciekawy duet. Kilkugodzinny performance świetlno-dźwiękowy galeria zaproponowała na Noc Muzeów (16 maja).

Noc Muzeów to jedyna taka noc w roku, gdy po zmroku na zwiedzających otwierają się instytucje kultury, m.in. muzea i galerie. Można wówczas podziwiać zbiory, wystawy, jak również korzystać z innych atrakcji.
     - Już po raz drugi włączamy się w Noc Muzeów - mówił przed imprezą Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii EL. - W ubiegłym roku debiutowaliśmy wystawą multimedialną i nocnym koncertem. Nabyliśmy doświadczeń i teraz proponujemy, zgodnie z naszą specyfiką, działanie performatywne. Na tę wyjątkową noc przygotowaliśmy kilkugodzinny performance Zbyszka Kosowskiego. To propozycja niezwykle ciekawa plastycznie, która zderzy się z naszym debiutantem, grupą warsztatową SoundLab.
     Zajrzeliśmy wczoraj do Galerii EL przed godziną 22. Mimo deszczowej pogody do podominikańskiego kościoła zmierzały grupy ludzi. Część z nich wiedziała, co dzieje się w środku, ale byli też i tacy, których zainteresował widok migających świateł w strzelistych okna galerii oraz wydobywające się ze środka niezwykłe dźwięki.
     W progach galerii witała gości Marta Karaś, która częstowała słodkościami i zachęcała do złożenia podpisu na ścianie. Spokojnie, nie na zabytkowym murze, a na wielkich, papierowych kartach.
     - Podpisać może się każdy, bez względu na wiek - mówiła. - Gościły u nas dziś dzieci, ale nie brakuje dorosłych, którzy chętnie zapełniają białą przestrzeń kart.
     Na stołach wyłożone zostały wydawnictwa galerii a także książki autorstwa Ryszarda Tomczyka.
     - Nasze wydawnictwa można nabyć w bardzo promocyjnej cenie, bonifikata wynosi nawet 50 procent - mówiła Marta Karaś.
     W głównej sali galerii trwał już performance świetlno-dźwiękowy. Wrażenie? Niesamowite. Po zabytkowych murach „biegały” formy wizyjne Zbyszka Kosowskiego, z którymi stroili się z uczestnicy warsztatów SoundLab. Na ustawionych krzesłach przysiadali kolejni goście, by zasłuchać się i popatrzeć na to ciekawe widowisko.
     - Jest ruch, wzór i prędkość obrazów zmienia się co 10-20 minut - wyjaśnił nam Jarosław Denisiuk. - Niesamowity dźwięk to dzieło SoundLab. Cieszę się, że możemy zaprezentować wartościowy projekt szerszej publiczności.
     Odwiedzających było sporo. Przemieszczali się w tę deszczową noc z Muzeum do Galerii EL i odwrotnie.
     - Najważniejszy wymiar akcji Noc Muzeów to przyciągnięcie ludzi, których normalnie nie można zaciągnąć do galerii czy muzeum - stwierdza Jarosław Denisiuk. - Ciekawe czy będzie to dla nich tylko jednorazowy wypad? - zastanawia się dyrektor Galerii EL.
     
     ***
     Zbyszek Kosowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W latach 1986-1988 współpracował z galerią Wyspa w Gdańsku. W 1995 założył grupę „Zgniatacz Galaktyk”. Od 2001 roku zajmuje się (tylko i wyłącznie) uniwersalnym projektem „Wzornik linii - skala barw”. Projekt, określany przez artystę jako „determinant malarstwa” realizowany będzie stale w ciągu nadchodzących lat w formie malarstwa, instalacji i filmu.
     Grupa SoundLab skupia uczestników warsztatów dźwiękowych SoundLab, działających przy Galerii EL. Zajmuje się ona badaniem zjawiska dźwięku, jego asocjacji z obrazem, ruchem i innymi bodźcami zewnętrznymi. Tworzy na ich podstawie formy dźwiękowo-muzyczne. Grupa bada fonosferę i pracuje z dźwiękiem od marca zeszłego roku.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama