UWAGA!

Artystyczne Kadyny

 
Artystyczne Kadyny

Wspólne malowanie, podróż ze szkicownikiem, rzeźbienie w piasku oraz warsztaty z etnologiem – to tylko niektóre z atrakcji pleneru w Kadynach. Etnowakacje potrwają do 11 lipca.

Spotkania na plaży nad Zalewem Wiślanym już na stałe wpisały się w wakacyjny krajobraz Kadyn. Nic dziwnego, ciekawa historia i urokliwy krajobraz tej malowniczej miejscowości już od dziewięciu lat przyciągają artystów, którzy pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marka Szczęsnego tworzą m.in. obrazy, rzeźby i ceramiczne kafle. To właśnie kafle stały się rozpoznawalnym znakiem Kadyn, więc tradycyjnie podczas pleneru nie zabraknie wypału prac ceramicznych w piecu węgierskim oraz tworzenia kafli, których pozostałości wciąż można znaleźć nad Zalewem Wiślanym.
       - Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się także w rolę etnologów – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator pleneru. – Chętni dowiedzą się na czym polega praca badacza, jak również sami będą gromadzili informacje o Kadynach. Spotkają się z mieszkańcami tej urokliwej miejscowości i kto wie, może zdobędą cenną wiedzę od lokalnych twórców ludowych.
       Plener „Kadyny – wioska sztuki” odbywa się w tym roku pod hasłem „Etnowakacje”, ale niezmiennie w programie pozostały działania na plaży, w których mogą wziąć udział mieszkańcy i turyści. Na przykład w podróż ze szkicownikiem może pojechać każdy, kto 9 lipca o godz. 10 zjawi się pod Świetlicą Kadyna w Kadynach. Plażowicze będą mogli wziąć udział w konkursie rzeźby w piasku, a dzieci - w warsztatach graficznych lub tych zorganizowanych przez etnologa.
       Prace, które powstaną podczas pleneru w Kadynach na początku września będzie można oglądać na początku września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
      
       Program pleneru
       8 lipca: konkurs rzeźby w piasku – najciekawsze realizacje zostaną nagrodzone,
       9 lipca godz. 10: Wyjazd (spod Świetlicy Kadyna) w podróż ze szkicownikiem Szlakiem Kopernikowskim. Trasa będzie prowadziła przez Rynek w Tolkmicku, wzdłuż kolei nadzalewowej, przez Leśniczówkę Nowy Wiek do Świętego Kamienia,
       9 lipca godz. 19: W Świetlicy Kadyna, profesor Marek Szczęsny przedstawi postać Wita Stwosza. Opowie m.in. o nowościach ostatnich badań z zakresu historii sztuki dotyczących nieznanych technik i rozwiązań używanych przez Wita w czasie, kiedy był mniej znanym rzeźbiarzem, jak również wtedy, kiedy popadł w niełaskę...
       10 lipca godz. 11 – 13: W Nowej Świetlicy w Kadynach odbędą się warsztaty graficzne - tworzenie ex librisów i pieczęci w technikach kakografii, gipsorytu, linorytu, monotypii.
       10 lipca godz. 18.30: W Świetlicy Kadyna odbędzie się otwarcie wystawy prac osób uczestniczących w poprzednich edycjach plenerów, plaży będzie można oglądać efekty prac uczestników pleneru.
       Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.
      
      
Plener w Kadynach odbędzie się w ramach projektu "Rękodzieło - sztuka warta zachodu", który realizuje Stowarzyszenie "Jantar" wspólnie z CSE "Światowid" w Elblągu. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu
      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...