UWAGA!

Bądź aktywny w każdym wieku

 
Bądź aktywny w każdym wieku
fot. nadesłana

– Zajęcia są na piątkę, tak jak i cały projekt – mówi Pani Krystyna Opalińska, jedna z uczestniczek projektu „Bądź aktywny w każdym wieku”, realizowanego przez Stowarzyszenie Jantar we współpracy z CSE „Światowid”.

Przedsięwzięcie „Bądź aktywny w każdym wieku” zostało przygotowane z myślą o stworzeniu możliwości aktywnego wypoczynku dla osób dorosłych i seniorów.
       Projekt jest skierowany do dwóch grup i realizowany jest dwutorowo.
       - Pierwszą grupą są osoby, które 2 lata temu wzięły udział w projekcie polegającym na nauce tańca towarzyskiego i od tego czasu kontynuują swoją pasję – opowiada Joanna Karpiuk, koordynator projektu. – Przygotowaliśmy dla nich zajęcia taneczne z instruktorami oraz uznanymi szkoleniowcami z zewnątrz oraz daliśmy szansę udziału w Międzynarodowym Festiwalu Tańca „Baltic Cup”, który odbył się w październiku.
       Drugą grupą odbiorców jest 30 osób po 50. roku życia, seniorów z Elbląga i okolic. Z chętnymi do udziału w projekcie nie było problemu.
       - Od chwili opublikowania w mediach informacji o rozpoczęciu projektu, rozdzwoniły się telefony od zainteresowanych - mówi Joanna Karpiuk, koordynator projektu – Zgłosiło się znacznie więcej osób niż przewidzianych miejsc, chętne były zwłaszcza panie.
       W ramach projektu seniorzy biorą udział w zajęciach gimnastyczno-tanecznych odbywających się w CT „Promyk”, podczas których odbywają się zajęcia fitness, gimnastyka, seniorzy uczą się także kroków walca angielskiego i cha-chy.
       – Zajęcia są na piątkę, tak jak i cały projekt. Bardzo dobrze rozplanowane są warsztaty taneczne, podczas których przypominamy sobie, z jakim wdziękiem tańczyliśmy 50 lat temu – śmieje się Pani Krystyna Opalińska, jedna z uczestniczek projektu.
       Równie zadowolona jest instruktor Katarzyna Lesz.
       – Trafiła mi się zdolna grupa, która bardzo szybko uczy się kroków – chwali instruktorka.
       Poza zajęciami tanecznymi seniorzy biorą także udział w aqua-fitness, które odbywa się na basenie w jednym z hoteli oraz zajęciach nordic walking.
       – Na aqua fitness aż chce się iść. Profesjonalna obsługa, fantastyczna instruktorka i świetny klimat – wymienia pani Halina Sawicka-Oracz. – Równie chętnie uczestniczę w nordic walking. Dzięki takim zajęciom człowiek dużo lepiej funkcjonuje, częściej się uśmiecha. Takie inicjatywy są bardzo potrzebne, jest to fantastyczna mobilizacja dla wszystkich, którzy spędzają czas na kanapie.
       Panie zgodnie twierdzą, że jedyny mankament projektu to zbyta mała ilość miejsc.
       – Na tak dużą ilość seniorów w tym mieście jest to kropla w morzu potrzeb – twierdzą panie. – Dla niektórych z nas, przy tak marnych emeryturach to czasem jedyna możliwość uczestnictwa w zajęciach.
       Dodatkowo grupa będzie mogła wziąć udział w rajdzie pieszym po Bażantarni wraz z ogniskiem. Dla uczestników został też przygotowany cykl spotkań ze specjalistami: psychologiem, dietetykiem, rehabilitantem i ratownikiem medycznym.
       Spotkaniom oraz zajęciom realizowanym podczas projektu towarzyszy kamera, dzięki czemu powstanie materiał filmowy promujący aktywny i zdrowy styl życia. Film zostanie zaprezentowany podczas konferencji do udziału w której zostaną zaproszeni przedstawiciele organizacji seniorskich z pobliskich województw.
       Punktem kulminacyjnym projektu będzie turniej tańca zorganizowany w CSE „Światowid”, na którym zaprezentują się uczestnicy obu grup. Podczas imprezy seniorzy nie tylko pokażą zdobyte umiejętności ale także zintegrują się i wymienią doświadczenia. Turniej to również forma promowania aktywności fizycznej wśród grup seniorskich.
      
Projekt „Bądź aktywny w każdym wieku” dofinansowany został ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
      

      
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)