UWAGA!

Bajki dla małych i dużych

 Elbląg, Jednym z atutuów spektaklu jest znakomita charakteryzacja autorstwa Ewy Sobolewskiej-Litwin (na zdj. jakże zmieniona Jolanta Tadla)
Jednym z atutuów spektaklu jest znakomita charakteryzacja autorstwa Ewy Sobolewskiej-Litwin (na zdj. jakże zmieniona Jolanta Tadla)

W teatrze im. Aleksandra Sewruka trwają ostatnie próby do „Bajek samograjek” Jana Brzechwy. Spektakl jest debiutem reżyserskim elbląskiego aktora Lesława Ostaszkiewicza. Premiera odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 17.

„Bajki samograjki" Jana Brzechwy, doskonale znanego wszystkim mistrza poezji dziecięcej, są pierwszą w tym roku realizacją Teatru im. Aleksandra Sewruka. Jakże to ważny spektakl, wiedzą wszyscy ci, którzy nad nim pracują. Ważny, gdyż skierowany głównie do młodego widza.
     - Dzieci są nieprawdopodobnymi krytykami i odbiorcami, dlatego przygotowanie dla nich spektaklu to ciężka praca – mówi reżyser „Bajek samograjek” Lesław Ostaszkiewicz. – Reagują bardzo spontanicznie, wypatrzą wszystkie niedoskonałości. Boję się, jak zareagują na nasz spektakl.
     - Aktorsko wiem, że sobie poradzę, ale jak przyjęta zostanie moja reżyseria, tego nie wiem – dodaje.
     Lesław Ostaszkiewicz jest jednym z najbardziej znanych elbląskich aktorów. Przygotowywał już wcześniej spektakle, ale nigdy samodzielnie.
     - Pracowałem, jak choćby przy opowieści o Piekarczyku, na zasadzie opieki reżyserskiej, sam jednak nigdy nie wyreżyserowałem spektaklu od początku do końca – mówi Ostaszkiewicz. – Chciałem jednak to zrobić i wybór padł na spektakl dla dzieci.
     - To wyzwanie – przyznaje debiutujący reżyser – bo elbląski teatr słynie z dobrych bajek, przygotowanych na wysokim poziomie. Muszę więc ten poziom utrzymać.
     Jak przyznaje reżyser, ale i jego aktorzy, „Bajki samograjki” to spektakl, który jest podatny na zmiany. Może być zbiorem trzech bajek dla dzieciaków, może również przeobrazić się w opowieść z mnóstwem podtekstów dla dorosłego widza.
     - Wzorem byłoby trzymanie granicy dla dzieciaków, ale tak, by w tym samym czasie i rodzic mógł wysłuchać czegoś dla siebie – dodaje Lesław Ostaszkiewicz.
     Na „Bajki samograjki” składają się trzy znane opowiastki: „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia” oraz „Kot w butach”. Są one przeplatane miłymi dla ucha piosenkami. W spektaklu występują: Anna Suchowiecka (na zdj. niżej), Jolanta Tadla, Leszek Czerwiński, Lesław Ostaszkiewicz i Marcin Tomasik. Każdy z aktorów ma do zagrania kilka ról.
     

 


     Spektakl jest przygotowywany elbląskimi siłami: są nasi aktorzy, reżyseruje jeden z nich Lesław Ostaszkiewicz, scenografia i kostiumy są autorstwa pracującej w teatrze plastyczki Elżbiety Dymiszkiewicz, zaś opracowanie muzyczne przygotował kierownik muzyczny teatru Dariusz Łapkowski.
     Premiera „Bajek samograjek” odbędzie się w sobotę 11 października o godz. 17 na małej scenie. Kolejne spektakle: 13-17 października o godz. 9 i 11; 18 października o godz. 17; 19 października o godz. 16; 21-24 października o godz. 10.
     
     Z reżyserem spektaklu Lesławem Ostaszkiewiczem rozmawia Marta Hajkowicz:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jolu Ciebie nikt nie zastąpi. Jesteś najlepsza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dawna pracownica(2008-10-11)
 • Super, że spektakle nie tylko w godzinach pracy rodziców ale jednak w soboty i niedziele też. Minusem jest cena (25 osoba dorosła + 20 zł dziecko). Oby więcej propozycji dla dzieci, no i niższe ceny też by się przydały :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MamaCórki(2008-10-11)
 • Debiutujący samodzielnie reżyser doskonale sobie poradził w nowej roli. Moje dzieci były zachwycone, a i na dorosłych spektakl zrobił ogromne wrażenie. Nie zawiedliśmy się także na naszych aktorach i personelu, którego nie widać w czasie przestawienia. Gratuluję serdecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mama dwojga dzieci(2008-10-11)